26 °C

Dünyaya dondurulmuş Türk ekmeği satacak

Uno bünyesinde İngiltere, Fransa gibi ülkelere az miktarda 'donuk ekmek' satışı gerçekleştiren Doruk Group, kapasitesini yıl sonunda inşa edilecek fabrika ile artıracak.

Dünyaya dondurulmuş Türk ekmeği satacak

İSTANBUL - Komşu Fırın, Uno, Berce gibi markalarını  tek bir holding çatısı altında toplayan Doruk Group, önümüzdeki 10 yıl içinde markalarını global arenaya taşıyacağını açıkladı.

Şu anda Uno bünyesinde İngiltere, Fransa gibi ülkelere az miktarda 'donuk ekmek' satışı gerçekleştiren şirket, bu alandaki kapasitesini bu yıl sonunda inşa edilecek yeni bir fabrika ile artıracağını açıkladı. Bu alanda önemli bir deneyime sahip olan İspanyol Euro Pastry şirketi ile bir ortaklık kuracağını açıklayan şirket, buradan tüm dünyaya donuk ekmek ürünlerinin ihraç edecek. Bünyesinde bulunan Komşu Fırın markası ile Doğu Avrupa'da bir atılım planlayan Doruk Group, 2014 yılından itibaren Doğu Avrupa, Rusya ve Orta Doğu'da mağazalaşmayı hedefliyor.

Şu anda dünya unlu mamul pazarında yüzde 2 olan payını 10 yıl içinde yüzde 5'e çıkarmayı planlayan Holding, bu çerçevede yurtdışında üretim ve yatırım tesislerini hayata geçireceğini açıkladı. Şirketin holdingleşme sürecini ve 10 yıllık vizyonunu dün İstanbul'da düzenlenen basın toplantısı ile açıklayan Doruk Group Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hasip Gençer, buğdayın anavatanı olan Türkiye'den bu alanda bir dünya markası yaratacaklarını söyledi.

Gana'da dağıtım merkezi kuracak

Bu dönemde yurt içi yatırımlarının yanı sıra yurtdışı yatırımlarına odaklanacaklarını açıklayan Gençer, "10 yılda üretimi global pazarlara taşımak amacındayız. Ülkede üretim yapan ama uluslararası pazara da ürün satan grubu, uluslararası pazarda da üretim yapar hale getirmeyi amaçlıyoruz. Önümüzdeki 10 yılda faaliyet alanımız, Karadeniz merkezli Doğu Avrupa, CIS, Ortadoğu, Asya ve Afrika'yı kapsayacak. Rusya, Ukrayna, Kazakistan'da tesis kurmayı planlıyoruz. Rusya'nın Krasnodar bölgesinde bir un ve maya fabrikası kuracağız. Yapabilirsek aynı arazide. Bulgaristan'da buğday lojistiği ile ilgili bir şirket kuracağız. Afrika'da ilk yurt dışı dağıtım merkezi olacak ülke Gana'dır. Türkiye'de okuyan Ganalı bir kişi bu operasyonları yürütmekte bize yardımcı olacak. Ona küçük bir hisse vereceğiz. Gana'daki şirket de önümüzdeki ay tamamlanmış olacak. Yurtdışı operasyonları için 10 yılda 100 milyon dolarlık yatırım planlıyoruz. 2011 yılında 1 milyar lira olarak gerçekleşecek grup ciromuzu, 2020 yılında 5 milyar dolar düzeyine ulaştırmak" bilgilerini verdi. 

Grubun 2020 hedefi 5 milyar $

- Afrika, Ortadoğu, Asya ve Doğu Avrupa pazarlarında büyümeyi hedefliyor. Holdingin 500 bin ton buğday işleme kapasitesi var.

- Doruk Unlu Mamuller Grubu markaları, Komşu Fırın ve UNO. Grup, 2011 yılında paketli ekmek sektöründe yüzde 70 pay ile pazar lideri. Yıl sonu itibariyle 75 Komşu Fırın olacak, halen 55. mağaza açılıyor. 50 bin ton unlu mamul üretiyor.

- 2011'de grup cirosu 1 milyar TL olacak. 2020 hedefi 5 milyar dolar.