26 °C

Economist: Erdoğan ile Merkez Bankası arasında ateşkes

İngiliz Economist dergisi son sayısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Merkez Bankası arasındaki faiz tartışmasını ele aldı.

Economist: Erdoğan ile Merkez Bankası arasında ateşkes

İngiliz Economist dergisi, tarafların şimdilik ateşkes ilan etmiş göründüğünü yazdı.

Economist'e göre bu durumun gelecekte sürüp sürmeyeceği ve Merkez Bankası'nın bağımsızlığı ise AKP'nin seçimlerde alacağı oy oranına bağlı.

Dergideki yazıda şu ifadelere yer veriliyor:

"Diğer gelişen ekonomiler gibi Türkiye'nin de para birimi hızla değer kaybediyor. Bu düşüşte Amerikan Merkez Bankası'nın da payı var. Bankasnın faiz oranlarını artıracağı beklentisi doları diğer para birimleri karşısında güçlendirdi."

"Liranın değer kaybı ithal edilen ürünlerin fiyatını ve enflasyonu artırırken, Türkiye ekonomisini de yavaşlattı."

'Merkez Bankası'nın bağımsızlığı tehlikeye girebilir'

"Bu durum Türkiye Merkez Bankasını, gelişmekte olan diğer ülkelerdeki merkez bankaları gibi; faiz artırarak dövizde ve yerel şirketlerin döviz borçlarında istikrarın sağlanması ya da faizin düşürülerek ekonominin büyümesi tercihleri arasında sıkıştırdı. Türkiye'deki durumu diğer ülkelerden farklı kılan ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın müdahalesiydi."

"Haziran'daki seçimler yaklaşırken Erdoğan büyümeyi artırma konusunda kararlı görünüyor. Cumhurbaşkanı bunun faiz düşürmekle mümkün olduğuna inanıyor."
"Merkez Bankası enflasyon %5'lik hedefi aştığı ve liranın düşüşü hızlandığı halde faizleri indiriyordu. Ancak sayın Erdoğon son olarak Şubat'ta yapılan faiz indirimini yetersiz bulmuş ve Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'yı 'ülkeyi faiz lobisine satmakla' suçlamıştı. Basçı ile Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın istifanın eşiğinden döndükleri öne sürülmüştü."

"Sayın Erdoğan ortadaki verilere ve tüm geleneksel ekonomi teorilerine çıkarak, faizleri düşürmenin enflasyonu da düşüreceğini öne sürüyor. Kendisi dindar bir Müslüman olarak tefecilikten rahatsız olabilir. Erdoğan, ideal faiz oranının sıfır olduğunu söylüyor. Sadık AKP seçmenleri olan iş adamları da kredi alırken yurt içinde lira ile borçlanmayı tercih ediyor."

"Bu hafta Erdoğan ve Başçı arasında bir ateşkes ilan edilmiş görünüyor. Başbakan da Merkez Bankası'nın bağımsızlığını vurgulayan bir açıklama yaptı. Ancak AKP anayasayı değiştirecek oranda oy alırsa ve Sayın Erdoğan'ın yetkilerini önemli oranda artırırsa, hem ateşkes hem de Merkez Bankası'nın bağımsızlığı tehlikeye girecektir."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap