6 °C

Eczacıbaşı nükleer tıpta büyüyor

Holding, nükleer tıptadaki büyümesini sürdürmek için Mol-Image'ı satın aldı.

Eczacıbaşı nükleer tıpta büyüyor

İSTANBUL - Eczacıbaşı-Monrol, moleküler tıp alanında araştırma, geliştirme, inovasyon ve üretim yapan Mol-Image'ı satın aldı.

Ezcacıbaşı açıklamasına göre, Eczacıbaşı-Monrol, bir ARGE ve ileri teknoloji firması olarak moleküler tıp konusunda araştırma, geliştirme, inovasyon ve üretim faaliyetleri yürüten Mol-Image'ı satın alarak, nükleer tıp alanındaki hedefleri doğrultusunda bir adım daha attı.

Söz konusu satın alma ile yaratılacak sinerji sayesinde, Eczacıbaşı-Monrol'ün halen kullandığı bazı ilaç etken ham maddeleri ve sarf malzemeleri ile ilerleyen dönemler için planladığı yeni ürünlerin de, Mol-Image tarafından Avrupa Birliği ülkeleri ve ABD'deki iyi üretim koşullarına uygun bir ortamda geliştirilmesi ve üretilmesi planlanıyor.

Büyümede itici güç inovasyon

Satın alma dolayısıyla düzenlenen imza töreninde konuşan Eczacıbaşı Topluluğu Üst Yöneticisi Dr. Erdal Karamercan, büyümede itici güç olarak değerlendirdikleri inovasyona stratejik öncelikler arasında yer verdiklerini belirterek, ''İnovasyon çalışmalarımızda artık radikal inovasyon aşamasına geldiğimize inanıyoruz. Mevcut iş alanlarımızda rekabet avantajı ve yeni fırsatları ortaya çıkarmak için çalışmalar gerçekleştirirken, radikal inovasyonu getirecek yatırımlar da yapıyoruz. Bunlardan biri de Mol-Image;ın Eczacıbaşı-Monrol bünyesine katılmasıdır'' dedi.

Karamercan, ''Mol-Image, nükleer farmasötik alanında gerçekleştirdiği ARGE ve inovasyon çalışmalarıyla gücümüzü artıracak ve hem yurt içi, hem de yurt dışı yatırımlarla büyümesini sürdüren Eczacıbaşı-Monrol'ün sektör liderliğini, Türkiye'nin yanı sıra, hedeflenen dış pazarlara taşıyacaktır'' diye konuştu.

2002'de kurulmuştu

Bozlu Holding kuruluşlarından Moleküler Görüntüleme AŞ (Mol-Image), nükleer tıp alanında ARGE çalışmaları yapmak, uygulamaya yönelik çalışmalarla yeni gereksinimleri saptayarak yeni cihazlar, kimyasallar, radyofarmasötikler ve radyasyondan korunma ekipmanları geliştirmek amacıyla 2002 yılında kuruldu.

1 Haziran 2008 tarihinde, mevcut binasında ARGE faaliyetlerine başlayan Mol-Image, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Kampüsü Teknoloji Serbest Bölgesi içerisinde 1500 metrekarelik alanda kurulu tesisinde, molekül sentezi, mekatronik cihazlar ve radyasyondan korunma gereçlerinin geliştirilmesi ve üretimine yönelik faaliyetlerini sürdürüyor.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.