6 °C

Ekim alanı azalınca, enginar rekor kırdı

Talep az olduğu için çiftçinin ekmekten vazgeçtiği enginarın fiyatı yükseliyor.

Ekim alanı azalınca, enginar rekor kırdı

GAZİPAŞA - Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde enginar ekim alanları azaldı, enginar fiyatları son on yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Gazipaşa Tarım İlçe Müdürü Hasan Aslan, yaptığı açıklamada, 5-6 yıl öncesine kadar ilçede 3 bin dönüm alanda enginar üretimi yapıldığını, ancak son  dönemlerde enginar ekili alanlarının çilek bahçelerine çevrilmesi nedeniyle üretimin düştüğünü söyledi. İlçedeki enginar bahçelerinin 300 dönüme kadar düştüğünü ifade eden Aslan, enginar üretiminin azalması ve talebin yüksek olması nedeniyle enginar fiyatlarının yükseldiğini, geçen yıllarda bahçede 50 kuruştan satılan enginarın bugünlerde 1,5 liradan satıldığını bildirdi.

Gazipaşalı enginar üreticisi Ayhan Yılmaz 10 yıldan bu yana enginar ürettiğini söyledi. Birçok çiftçinin zarar ettikleri gerekçesiyle enginar bahçelerini söktüklerini anlatan Yılmaz, ekim alanlarının azalmasıyla fiyatların arttığını belirtti. Yılmaz, şunları söyledi:

"Herkes enginar üretiminden vazgeçti ama ben enginara devam ediyorum. Bu durumdan da memnunum. Talebin yanı sıra fiyatların arttığını gören çiftçiler yeniden enginar fidesi talep etmeye başladı. 10 yıldan bu yana enginar fiyatının bu mevsimde bu kadar yükseldiğini ilk kez gördük."

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.