6 °C

Ekmek parası 'ipin ucu'nda

Doğu Anadolu Bölgesi'nde bazı vatandaşlar, bellerine bağladıkları iple güvenlik tedbiri aldıktan sonra binaların çatısında biriken kar kütlelerini temizleyerek geçimini sağlıyor.

Ekmek parası 'ipin ucu'nda

Kış mevsiminin oldukça sert geçtiği Muş, Hakkari, Bitlis ve Van'da kar yağışı yaşamı olumsuz etkiliyor. Çatılarda tehlike oluşturan kar birikintileri ve buz parçaları ise kimilerinin geçim kaynağı oldu.

Genellikle 3-4 kişilik ekiplerce yapılan kar temizleme işleminde işçiler, metrelerce yüksekten düşmemek için bir ucunu beline bağladığı ipin diğer ucunu çatıdaki demir, beton, direk ya da başka bir noktaya sabitliyor.

Ekiptekilerden biri de önlem olarak belli bir noktaya sabitlenen ipin ucunu tutarak temizlik işi yapan arkadaşının güvenliğini sağlıyor.

"Tek güvencimiz belimize bağladığımız ip"

Kar kalınlığının yüksek kesimlerde 1,5 metreyi bulduğu Muş'ta metrelerce yükseklikte çalışma yürüten kar temizleyicileri, günlük 80-100 liraya çalışıyor.

İşçilerden Hasan Gülevi, gazetecilere yaptığı açıklamada, çatılardan kar temizlemenin kahvehanelerde oturan birçok kişinin geçim kaynağı olduğunu belirterek, "İşimizin çok tehlikeli olduğunu biliyoruz. Ama biz de bu işten geçiniyoruz. Çatıda tek güvencemiz belimize bağladığımız ip. O ipi diğer arkadaşımız güvenlik için tutuyor. Bu şekilde kar temizliği yapıyoruz. Aslında ekmeğimiz ipin ucunda." dedi.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap