Emekliler 'eksik zam' peşinde

SSK ve Bağkur emeklileri 2002 ve 2006 yıllarında kendilerine eksik zam yapıldığı gerekçesiyle SGK'ya başvuruyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA - SSK ve Bağ-Kur emeklilerine 2002 ve 2006'da eksik zam yapıldığı iddiaları nedeniyle emekliler yoğun bir şekilde SGK'nın kapısını çalıyor.

Kamuoyuna yansıyan, "SSK ve Bağ-Kur emeklilerine 2002 ve 2006'da eksik zam yapıldığı"na dair haberlerle birlikte, emekliler kurumumun değişik birimlerine dilekçe ile başvurularda bulunuyor.

SGK Sigorta İşleri Genel Müdürü İbrahim Ulaş, açıklamada, söz konusu haberlerin gerçeği yansıtmadığını, haberlerde yer alan hesapların yanlış değerlendirmelere dayandığını söyledi.

Ulaş, 2002 yılında memurlara yapılan zammın yüzde 35.3, işçi ve Bağ-Kur emeklilerine yapılan zammın yüzde 31.9 olduğunu belirtti.

2006 yılında ise işçi ve Bağ-Kur emeklileri ile memur emekli zam oranları arasındaki farkın ileri sürüldüğü gibi yüzde 3.58 değil, yüzde 1.41 olduğunu savunan Ulaş, 2007 yılı Bütçe Kanununda, "yapılan kümülatif artış oranı arasındaki farkı telafi edecek şekilde hesaplanacak fark tutarlarının" ödeneceğinin düzenlendiğine işaret etti

Buna göre de telafi edici oranın yüzde 1.33 olduğunu ifade eden Ulaş, şöyle konuştu:

"Yani işçi ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 1.33 oranında ilave zam yapıldığında zam oranları arasındaki fark giderilmiş ve işçi, Bağ-Kur emeklilerine 2006 yılında kümülatif olarak yüzde 7.5 zam yapılmış olmakta ve memurlara yapılan zam oranı ile eşitlenmiş bulunmaktadır.

Emeklilerimize yapılması gereken zamlar, ilgili hükümler çerçevesinde tam olarak ve hiçbir emeklimizi mağdur etmeyecek şekilde uygulanmıştır."

Yaratılan beklenti nedeniyle çok sayıda emeklinin kurumun çeşitli birimlerine başvurduğunu, bazı emeklilerin dava açtığını anlatan Ulaş, dilekçe vermek için evin kalkıp gelip sıra bekleyen, davalar için mahkeme masrafı ödemek durumunda kalan emeklilerin mağduriyet yaşadığını belirtti.

Ulaş, bu konuda verilmiş bir yargı kararı bulunmadığına dikkati çekerek, açılmış bir davanın da Yargıtay aşamasında olduğunu kaydetti.

Bu konularda ilginizi çekebilir