8 °C

Emniyet de referanduma hazırlanıyor

Emniyet Genel Müdürlüğü, referandum sürecinde vatandaşların oylarını serbestçe kullanması ve çıkması muhtemel her türlü olaya karşı alınacak önlemleri belirledi.

Emniyet de referanduma hazırlanıyor

ANKARA - Emniyet Genel Müdürlüğü, 12 Eylülde yapılacak Anayasa değişikliği referandumu sürecinde, vatandaşların oylarını serbestçe kullanması ve çıkması muhtemel her türlü olaya karşı önlemlerin önceden alınması amacıyla genelge yayımladı.

Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kaan Köksal imzasıyla il emniyet müdürlerine gönderilen genelgede, Anayasa değişikliği referandumu için, referandumdan önce, referandum günü ve referandumdan sonra alınacak tedbirler üç ana başlık altında sıralandı.

Genelgede, halk oylaması işlemlerinin düzenlenmesi görevinin Yüksek Seçim Kurulu'nun denetiminde il ve ilçe seçim kurullarına ait olduğu belirtilerek, herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi için bu kurullar tarafından yayımlanan kararların titizlikle takip edilmesi ve bu kararlar doğrultusunda işlem yapılması istendi.

Genelgede, güvenlik güçlerinden idarenin tarafsızlığını zedeleyici tutum ve davranışlardan kaçınarak tam bir tarafsızlık içinde hareket etmeleri, halk oylamasına kadar tüm illerde genel asayişin sağlanmasının yanında, her türlü tehdit, cebir ve şiddet eylemlerinin önüne geçilmesi ve derhal adli tatbikat yapılması istendi.

Devriyeler artacak

Referandum sürecinde devriye hizmetlerinin periyodunun artırılacağı ve bu hizmetlerde görevli personelin yetki alanındaki en uç noktalara ulaşmasının sağlanacağı belirtilen genelgede şöyle denildi:

"Personel, görevi süresince güvenliğe ilişkin hizmetlere yönelik vatandaşla diyalog içinde bulunacak ve her zaman kolay ulaşılabilir bir konumda olacak.

Yasa dışı örgütlerin, halk oylamasını sabote etmek amacıyla, devlet büyükleri, milletvekilleri ile kamu görevlilerine ve propaganda yapılacak yerlere sansasyonel amaçlı saldırı ve eylem yapabileceği dikkate alınarak ayrıntılı tedbir planları hazırlanacak.

Propaganda amaçlı afiş, pankart ve duvar ilanlarının art niyetli kişi veya gruplarca tahrip edilmesi engellenecek. İlgili birimlerce bölgesel ve yerel yayın yapan kuruluşlar titizlikle takip edilecek, ihlalde bulunanlar hakkında gerekli yasal işlem yapılacak.

Miting alanları ile yol güzergahları önceden kontrol edilerek, konuşma yapılacak platform ve çevresinde gerekli aramalar yapılacak.

11 Eylül itibarıyla afiş, pankart ve ilan gibi materyallerin kaldırılması için gerekli tedbirler alınacak."

Referandum öncesi alınacak önlemler

Genelgeye göre, referandum döneminde halkın yoğun olarak bulunduğu çarşı, pazar, durak gibi yerlerde düzenlenecek miting ve gösterilerde terör örgütlerinin olası eylemlerine karşı istihbari çalışmalara ağırlık verilecek, haberleşme, ulaşım tesisleri, parti binaları, enerji ve su tesisleri ile her türlü radyo ve televizyon vericileri ve yansıtıcılar korunacak.

Seçmen listelerinin bulunduğu yerlerin korunması, listeler askıdan indirilinceye kadar çalınmaması ve tahrip edilmemesi sağlanacak, siyasi partilerin genel başkanları, yöneticileri ile başbakan ve bakanların, katılacakları toplantı ve gezilerde gerekli güvenlik önlemleri alınacak.

Oy pusulalarının basımının yapıldığı Başbakanlık Basımevi Müdürlüğünde gerekli önlemler alınacak, oy pusulalarının güvenli şekilde nakledilerek il ve ilçe seçim kurullarına teslimi sağlanacak.

Referandum günü alınacak önlemler

Referandumun yapılacağı 12 Eylül günü, her ne surette olursa olsun ispirtolu içki satılamayacak, eğlence yerleri oy verme süresince kapalı tutulacak. Emniyet ve asayişi korumakla görevli kişilerin dışında ruhsatlı bile olsa silah taşınmasına izin verilmeyecek, bunlara aykırı davrananlar hakkında yasal işlem yapılacak.

Oy kullanılan yerlerin çevreleri ve buralara giden yollar, önceden kontrol edilecek. Devriye ekipleri çoğaltılarak oylamaya katılacak vatandaşların güven içinde sandık alanına ulaşmaları sağlanacak.

Vatandaşların kolaylıkla güvenlik güçlerine ulaşmasını sağlamak amacıyla polis ihbar hattı dahil diğer telefon numaraları önceden kamuoyuna duyurulacak.

Referandum sonrası alınacak önlemler

Oy verme işleminin tamamlanmasının ardından sandık kurulu tarafından hazırlanan mühürlü torba ve sandık kurulu mührü, kurul başkanı ile en az iki üye tarafından hiçbir gecikmeye meydan verilmeden en kısa zamanda ilçe seçim kurulu başkanlıklarına teslim edilecek.

Siyasi partilerin genel merkezleri, il, ilçe, belde temsilciliklerinde, halk oylaması sonucunda parti taraftarlarınca yapılacak protesto veya kutlamalarla ilgili gerekli ek tedbirler alınacak.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.