12 °C

Enflasyonda büyük bir sapma beklemiyoruz

Ergün, "Tek haneli rakamlar enflasyon oranının 2010 yılı boyunca seyredeceğini göstermektir" dedi.

Enflasyonda büyük bir sapma beklemiyoruz

ANKARA - Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, düşen enflasyon rakamlarını yorumlarken, "Enflasyon hedeflerinde büyük bir sapma beklemiyoruz" dedi.

Ergün, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından 50 adet akaryakıt muayene aracının hizmete sokulması töreninde gazetecilerin enflasyon rakamlarına ilişkin sorularını yanıtladı.

Enflasyon rakamlarının beklentiler istikametinde geliştiğini belirten Ergün, tüketici ve üretici fiyatlarında yüzde 0,5 civarında bir düşüşün zaten beklentiler doğrultusunda  olduğunu kaydetti.

Ergün, "Bu tek haneli rakamlarda enflasyon oranının 2010 yılı boyunca seyredeceğini bize göstermektir. Dolayısıyla enflasyon hedeflerinde büyük bir sapma beklemiyoruz. Beklentiler istikametinde sürecektir" diye konuştu.

Sanayi ve Ticaret Bakanı, bir gazetecinin memur maaşlarına yapılacak enflasyon zammıyla ilgili sorusu üzerine de, "Enflasyonun beklentilerin üzerinde çıkması halinde söz konusu artışın karşılanacağına ilişkin bir taahhütleri bulunduğunu hatırlatarak,"O taahhüdü hükümetimiz gereken düzenlemeleri yaparak, yerine getirecektir" dedi.

Bu düzenlemeye ilişkin bir hesaplamanın bulunduğunu, Maliye bakanlığının o hesaplamaları yapacağını ifade eden Ergün, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hesaplamalar istikametinde memurumuzun bugüne kadar olduğu gibi, enflasyon karşısında, ücretlerinin erimemesi için gereken adımlar, çalışmalar yapılacak. Ondan kimsenin bir endişesi olmasın."

 

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.