25 °C

Erdoğan: Artık OVP çalışıyor

Başbakan Erdoğan IMF’nin stand-by anlaşması ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu

Erdoğan: Artık OVP çalışıyor

İSTANBUL - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, IMF’nin stand-by anlaşması ile ilgili olarak, "Şu anda stand-by olarak herhangi anlaşmamız söz konusu değil. Biz şuanda Orta Vadeli Program (OVP) ne ise aynen uygulamaya koyacağız artık o çalışıyor" dedi.

Erdoğan, Türkiye-Kore İş Forumu'nun ardından soruları yanıtladı.

Bir gazetecinin, "IMF Türkiye ile stand-by olmayacağını açıkladı. Ali Babacan'ın da bu yönde açıklamaları oldu ve Babacan Mayıs ayı sonu için açık kapı bıraktı. Bu konudaki değerlendirmelerinizi alabilir miyiz?" şeklindeki sorusu üzerine, yaklaşık iki yıldır bu görüşmelere ara verildiğini belirtti.

Bu arada zaman zaman arkadaşlarının IMF temsilcileriyle görüştüğünü, kendisinin de eğer mutabık kalınırsa bir anlaşma olabileceği hususunda açıklamaları olduğunu anlatan Erdoğan, şöyle konuştu:

"Fakat özellikle herhangi bir siyasi dayatma olacak olursa bu kurumsal değişikliklere yönelik bu konularda evet demeyeceğimizi söylemiştik. Son dönemlerde bu konuda artık pek 'illa bu da olsun' gibi bir yaklaşımları yoktu. Fakat son geldiğimiz noktada, Türkiye'nin özellikle ekonomik noktada, ayakları üzerinde duran bir ülke olduğu görünümü böyle bir stand-by anlaşmasına gerek kalmadığı kanaatini IMF'de de oluşturmuş vaziyette. Bundan dolayı böyle bir anlaşmanın yapılmayacağı kanaatine ortak olarak varmış durumdayız.

Mayıs ayında iki yılda bir yapılan, ülkelerin gelişmişlik konusu ki, bu bir konsültasyon mekanizmasıdır. Bu madde 4 diye nitelendirilen konuyla ilgili çalışmalar rutin devam edecektir. Türkiye de IMF üyesi 192 ülkeden bir tanesi. Bu çalışmalar rutin bir şekilde devam edecek."

"OVP neyse aynen uygulamaya koyacağız"

Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin "Mayıs'tan sonra bir açıklama bekleyelim mi?" sorusuna, "Bizim şu anda stand-by olarak herhangi bir anlaşmamız söz konusu değil" yanıtını verdi.

Başbakan Erdoğan, IMF anlaşması konusunda daha önce bir anlaşmanın kısa süre içinde imzalanabileceği yönünde ifadelerinin hatırlatılarak, bu sürede nelerin değiştiğinin sorulması üzerine, şunları kaydetti:

"Ben o açıklamamı yaparken başka bir şey daha kullandım. O da şuydu; Bizim bu konuda ilkelerimiz var. Bu ilkelerimiz üzerinden herhangi bir taviz vermemiz söz konusu değil. Bir tanesi örnek olarak vereyim; belediye gelirleriyle alakalı konu... Bununla ilgili yasa değişikliği denirse, bu bize dayatılırsa, biz bunu yapmayız. Biz bununla ilgili yasayı değiştirmişiz zaten. Buna benzer birçok konular olmuştur ki bunlarla ilgili olarak mutabık kalmadık, anlaşamadık ve bunlar standby anlaşmasını ortadan kaldırdı."

IMF'nin daha çok ayakları üzerinde duramayan ülkelere destek verdiğini, Türkiye'nin artık ekonomik olarak kendi ayakları üzerinde duran bir ülke haline geldiğini söyleyen Erdoğan, "Türkiye'yi böyle görmüş olmaları da bizi ayrıca mutlu etmektedir" dedi.

Stand by anlaşması imzalanmamasının orta vadeli programın uygulanmasında erkene çekmelere neden olup olmayacağına ilişkin soruyu Başbakan Erdoğan, "Şu anda bizim orta vadeli programımız neyse aynen uygulamaya koyacağız" şeklinde yanıtladı.

”IMF ile anlaşma mecburiyetimiz yok”

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap