13 °C

Erdoğan: Komuta bizde olmalı

Başbakan, NATO'nun Türkiye'de kurmayı planladığı füze kalkanı için şartların belli olduğunu söyledi.

Erdoğan: Komuta bizde olmalı

İSTANBUL - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, NATO'nun Türkiye'de kurmayı planladığı füze kalkanı projesine ilişkin şartlarını açıkladı ve aksi takdirde bunun kabulünün mümkün olmadığını söyledi.

       

Başbakan Erdoğan, Bangladeş'ten dönüşte, Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde yaptığı basın toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin, "Obama'yla olan görüşmenizde füze kalkanları konusu gündeme geldi mi?" sorusuna yönelik şu değerlendirmede bulundu:

"Kendileri bu konuyla ilgili zaten belli bir noktaya da gelmesi hasebiyle, sordukları soruya, daha önce buradan da hareket ederken söylediğim gibi, aynı şekilde değerlendirmemi  kendilerine bildirdim. 'Bu noktalardaki hassasiyetiniz, bizim de hassasiyetimiz olacaktır' dedik. Tabii, bu işin ana merkezini NATO teşkil ediyor. NATO kapsamı içerisinde,  NATO'nun bir üyesi olarak şüphesiz ki bu kapsamda atılacak bir adım. Ve bu işin komutasının kime verileceği hususu. Ki bunun özellikle topraklarımızın genelinde böyle bir şey düşünülüyorsa zaten kesinlikle bu bize verilmeli, aksi takdirde böyle bir şeyin kabulü mümkün değil.

Bir diğer asla herhangi bir ülke adı burada belirtilemez.  Tabii yerleşim noktası bunların, çok çok önemli. Ve serpilme denilen konu çok çok önemli. Bu serpilme nerede olacak, nasıl olacak, bu önemli. Hangi irtifada olacak, bunlar önemli. Bütün bunların zaten teknik kadrolarımız üzerinde çalışmalarını yapıyorlar. Silahlı Kuvvetlerimizde bunun çalışmaları ayrıca yapılıyor. Ve Lizbon Zirvesi'nde de bu görüşülecek. Eğer mutabakat sağlanırsa ne ala, sağlanmazsa söyleyecek bir şey yok."

  

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.