6 °C

Erdoğan: O emri ben vermedim

YHT hattı açılışında konuşan Erdoğan, Adana’daki TIR’lar için emri kendisinin vermediğini belirterek, “Ben emredersem ne olacak? MİT’in TIR’ını sen durduramazsın” dedi

Erdoğan: O emri ben vermedim

İSTANBUL - Ankara-İstanbul arasındaki seyahat süresini 3 saate düşürecek Yüksek Hızlı Tren (YHT), İstanbul'a doğru ilk seferine çıktı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bakanlar ve demir yolu personellerinin yer aldığı trende ilk durak Eskişehir oldu. Başbakan Erdoğan tarafından gerçekleştirilen ilk açılış töreni saat 14.30'da Eskişehir Garı'nda başladı.

"Milli yüksek hızlı trenlerimiz, 2017’de Eskişehir’de üretilecek"

İlk açılış törenin gerçekleştirildiği Eskişehir Garı'nda konuşan Başbakan Erdoğan, "Nice şehrimizi hızlı trenle buluşturacağız. Eskişehir’deki fabrika hızlı trenlerimizi inşa edeceğiz. Milli yüksek hızlı trenlerimiz, 2017’de Eskişehir’de üretilecek" dedi.

Erdoğan, konuşmasında özetle şu ifadeleri kullandı:

Yüksek Hızlı Tren hattı Ankara ile Eskişehir arasında 5 yıldır sorunsuz çalışıyor. Konya’yı Eskişehir’e bağladık, o da sorunsuz çalışıyor. Sabotajlara rağmen Ankara-İstanbul hattını tamamladık. Ankara ile İstanbul arası artık 3.5 saat. Çalışmalar tamamlanınca 3 saat olacak.

Nice şehrimizi hızlı trenle buluşturacağız. Eskişehir’deki fabrika hızlı trenlerimizi inşa edeceğiz. Milli yüksek hızlı trenlerimiz, 2017’de Eskişehir’de üretilecek. Çeteler vesayet hattı devam etse hızlı tren olabilir miydi? Hızlı trenler 12 yıl önce hayalden öteye geçemezdi. Biz hayallerini gerçeğe dönüştüren bir ülkeyiz. Artık örnek olan bir Türkiye var. Gelişmiş ülkelerde ne varsa bizde de olacak, hatta daha da fazlası olacak.

"Birleşmiş Milletler, İsrail'in şımarıklığına destek veriyor"

Mitingde yaptığı konuşmada, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına da değinen Erdoğan, "İsrail'in Gazze'ye başlattığı barbarca katliam tüm hızıyla devam ediyor. Birleşmiş Milletler katliama karşı sessiz, hatta İsrail'in şımarıklığına destek veriyor." dedi.

Başbakan Erdoğan, "İçeride dışarda sözlerimizi çarpıtarak bizi antisemitist gibi göstermeye çalışarak ahlaksızca bir kampanya yürütüyorlar. Dünyada antisemitizmin bir insanlık suçu olduğunu ifade eden belki de ilk başbakanım ve bunu söyledikten sonra İslamafobya konusunda onların da İslamafobya'nın bir insanlık suçu olarak ilan etmelerini istedim. Varşova'da yapılan bir uluslararası toplantıda son anda bunu kayda geçirdik ama Avrupa dürüst davranmadı, samimi davranmadı. Aynı şekilde İslamafobya'yı bir insanlık suçu olarak ifade edemediler, biz etmeye devam ediyoruz, isteseler de istemeseler de etmeye devam edeceğiz, nerede olursa olsun bunu seslendirmeye devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

Erdoğan, Irak'ta yaşanan gelişmelere ilişkin de "Bunların derdi Türkmenler değil. Dünyanın neresinde Müslüman, Türk, mazlum, mağdur hangi dinden olursa olsun varsa biz oradayız. Bunların dertleri İsrail'e dalkavuk olmak. Eğer dertleri Türkmenler olsa bu kadar sorumsuz, pervasız, ahlaksız davranmazlardı." diye konuştu.

Erdoğan konuşmasına şu sözlerle devam etti:

"O TIR'lar için benim emrim yoktu"

Ey CHP, ey MHP, sizin Türkmen kardeşlerimizle ne işiniz var? Adana'daki o TIR’ları durduranlar Pensilvanya'nın temsilcileri O TIR'lar için benim emrim yoktu. Ben emredersem ne olacak? MİT’in TIR’ını sen durduramazsın. O TIR’lar Türkmenlere yardım götürüyordu.

Bunların derdi Türkmenler değil. Dünyanın neresinde Müslüman, Türk, mazlum, mağdur hangi dinden olursa olsun varsa biz oradayız. Bunların dertleri İsrail'e dalkavuk olmak. Eğer dertleri Türkmenler olsa bu kadar sorumsuz, pervasız, ahlaksız davranmazlardı.

Bir ay içinde nasıl da Kılıçdaroğlu’nun dümen suyuna girdi? Babasını kovan CHP’nin safına girdi. Kahire’de doğmuş, 30 yaşında bu ülkeye gelmiş. Nasıl bu ülkenin evladı? Bu toprakların evladı biziz.”

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.