15 °C

Erdoğan'ın çağrısından sonra, BDDK harekete geçti

BDDK Başkanı Akben, Erdoğan'ın faiz çağrısını bugün sektörün en büyük bankalarının yöneticileri ile yapacakları toplantıda değerlendireceklerini bildirdi.

Erdoğan'ın çağrısından sonra, BDDK harekete geçti

Sektörde faaliyet gösteren en büyük bankalar ile Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) yöneticileri, dün Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben başkanlığında İstanbul'da bir araya geldi.

Akben, bankacılık sektörünün üst düzey yöneticileriyle İstanbul'da bir araya geleceklerini, söz konusu toplantının kararını önceki gün aldıklarını bildirdi. 

Vatandaşlar ve hükümetin gösterdiği bu milli duruş ve seferberliği bankalardan da beklediklerini ifade eden Akben, toplantıya sistemik öneme haiz, ilk 10'daki büyük bankaları davet ettiklerini, ayrıca TKBB ve TBB yöneticilerinin de toplantıda hazır bulunacağını bildirdi.

'Erdoğan'ın çağrısı gündeme gelecek'

Mehmet Ali Akben, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Konut alımlarında özellikle devlet ve özel sektör bankaları lütfen, şu faiz oranlarını yıllık şöyle 9'a doğru çekiversinler" şeklindeki çağrısına ilişkin, bu konuyu da bugünkü toplantıda gündeme getireceklerini bildirdi. 

Akben, "İngiltere, önceki gün çok uzun yıllardan beri indirmediği bir faiz oranını indirdi. Büyümeye destek bekliyoruz. Ülkenin kurtuluşunun büyüme ile olduğunu düşünüyoruz. Burada da bilhassa bireysel tarafta, konut tarafında, şirketlerin kredilerle desteklenmesini, faizler konusunda aşağı doğru bir yönün olmasını bekliyoruz. Bunları da bugün konuşup değerlendireceğiz." şeklinde konuştu. 

'Merkez Bankası ile birlikte çalışacağız'

Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu'nun "Kredi kartı taksit sayısının 9'dan 12'ye, belki 14'e yükseltilmesi mümkün olabilir. Tüketici kredilerinde 36 ay olan vade süresi biraz daha uzatılabilir. Bunlar ekonomide hareketlilik sağlayabilir" şeklindeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine de, Akben, bu konunun uzun süreden beri gündemlerinde bulunduğunu ve çalışma gerektiren bir konu olduğunu söyledi.

Akben, şunları kaydetti: 

"Bu konuyu çalışacağız. Makroekonomik dengeleri de göz önüne alarak bu konuya da bir çözüm bulma konusunda rakamları çalışmamız lazım. O olur, bu olur, taksit sayısı şuraya gelir, buraya geliri dillendirmek… Daha çok taze... Konuyu Merkez Bankası ile birlikte çalışacağız. Çalıştıktan sonra bu konuyu hükümetin gündemine getireceğiz. Bu konuda bir takvim vermek doğru olmaz. Çünkü şu an çok hızlı bir dönemdeyiz. Bu konuda bir takvim veremem ama çalıştığımızı söyleyebilirim."

Odeabank'ın sermaye artırımı

BDDK Başkanı Akben, Bank Asya'nın tasfiye konusunun Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonunun (TMSF) gündeminde bulunduğunu hatırlatarak, konuyla ilgili yasa ile belirlenen süreler olduğuna işaret etti. 

Akben, bankada mevduatı bulunanların parasını ne zaman alabileceğine yönelik olarak da, "Bu konuda bir tarih vermek sakıncalı olabilir. İnceleme gerektiren bazı konular var. Çünkü Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile ilgili olup olmadığı araştırılması gereken hesaplar var. Bunları netleştirdikten sonra gerekli açıklamalar yapılacaktır. Vatandaşlarımız müsterih olsunlar, herhangi bir mağduriyet olmayacak." diye konuştu.

Odeabank'ın 1 milyar liralık sermaye artırım kararı aldığını anımsatan Akben, "Para ülkeye, önceki gün sermaye hesabına geldi. Arkadaşlarımız incelemesini tamamlayıp bitirdi diyebiliriz." ifadesini kullandı. 

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap