7 °C

Ergene'de arıtma işi Türkerlerin

Ergene'de arıtma işi Türkerlerin

 

“Ergene Havzası Koruma Eylem Planı” kapsamında altı evsel atıksu arıtma tesisi Türkerler ve Lotus Müteahhitlik Planlama ortak girişimi tarafından inşa edilecek. Tesislerin inşaatının bir yıl içerisinde tamamlanması planlanıyor.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile DSİ Genel Müdürlüğü’nün “Ergene Havzası Koruma Eylem Planı” kapsamında altı evsel atıksu arıtma tesisinin yapılmasını içeren iki projesi Türkerler ve Lotus Müteahhitlik Planlama AŞ’nin ortak girişimi ile birlikte gerçekleştirilecek. Projelerin bir yıl içinde tamamlanması planlanıyor.  

Proje ile Ergene Havzası’nda yer alan Tekirdağ iline bağlı Saray, Muratlı, Hayrabolu ve Malkara Belediyeleri ile Kırklareli Babaeski ve Pınarhisar Belediyeleri’nin atıksuları arıtılarak, Ergene Nehri’nin temizlenmesine ve Ergene’nin yeniden hayata kavuşmasına katkıda bulunulacak. 

İnşaatın tamamlanmasının ardından iki projedeki altı atıksu arıtma tesisi bir yıl süreyle Türkerler ve Lotus tarafından işletilecek.  Tesislerin tamamı ileri biyolojik atıksu arıtma tesisi olacak ve arıtma için en gelişmiş arıtma teknolojilerinden birisi kabul edilen azot ve fosfor arıtımını içeren uzun havalandırmalı aktif çamur sistemi kullanılacak. Bu teknoloji ile arıtma en üst düzeyde gerçekleşiyor ve arıtmadan elde edilen su, bahçe ve tarımsal sulama da kısmen kullanılabiliyor.

Yıllardır çeşitli etkilerle doğal yapısı bozulan Ergene Havzası’nın korunması için yapılan eylem planı neticesinde; çevre dostu üretime geçilecek, ıslah organize sanayi bölgeleri kurulacak, belediyeler atıksu arıtma tesislerini kuracak, dere yatağı temizlenecek, çevre koruma yatırımları için destek sağlanacak, ayrıca kirleticiliği yüksek sanayilere izin verilmeyecek, erozyonla mücadele edilecek, planlama problemi çözülerek Trakya’nın düzenli gelişmesi sağlanacak. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap