24 °C

Ergenekon'da gerekçeli karar açıklandı

Yargılanan örgütün terör örgütü olduğunun belirlendiği gerekçeli kararda, örgütün özellikle Ecevit, Gül ve Erdoğan hükümetlerini hedef aldığı ifadeleri yer aldı

Ergenekon'da gerekçeli karar açıklandı

İSTANBUL - İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Ergenekon Davası’na ilişkin gerekçeli kararı, basın mensuplarına dağıtıldı. Mahkemenin, 3 kitaptan oluşan yaklaşık 16 bin 600 sayfalık Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi'ne (UYAP) yüklenen gerekçeli kararının elektronik imza sorunu giderildi.

Karar imzaların tamamlanmasının ardından CD ortamında basın mensuplarına da dağıtıldı. 

Davanın tarafları kararı UYAP sisteminden görülebilecek. 

Gerekçeli kararın önsözünde şöyle denildi:

 “Derin devlet yapılanması' hakkında ilk kez bir yargı kararı verilmiştir"

''20 Ekim 2008' de duruşmaları başlayan Ergenekon Silahlı Terör Örgütü Davası 5 Ağustos 2013' te sona ermiştir. Bu yargılama sonunda, Ergenekon diye bir örgüt olduğu, bu örgütün yapısı, eylemleri ve belgeleri dikkate alındığında mevcut yasalara göre silahlı bir terör örgütü özelliği taşıdığı,  bu silahlı terör örgütünün bir derin devlet yani Gladyo/Kontrgerilla yapılanmasına karşılık geldiği ve esas olarak Türk Silahlı Kuvvetleri içinde yasadışı olarak oluşturulup faaliyet gösterdiği, mensupları arasında asker-sivil toplumun her kesim ve statüsünden insanların  bulunduğu sonucuna varılmıştır. Toplumda geçmişten bu yana Ergenekon ismi dahil değişik isimlerle bilinen, kabul edilen ve eylemleri şikayet edilen “derin devlet yapılanması' hakkında ilk kez bir yargı kararı verilmiştir."

Kararda dikkat çekici şu ifadeler yer aldı: 

"Özellikle Ecevit, Gül ve Erdoğan hükümetleri hedef alındı"

“Yargılanan örgütün terör örgütü olduğu belirlendi. Örgüt özellikle Ecevit, Gül ve Erdoğan hükümetlerini hedef aldı. Önceki darbeler de dayanak olarak gösterildi. Terör örgütüne Türk gladyosu ‘Ergenekon’ adını verdi. Danıştay ve cumhuriyet saldırıları örgütün ikinci dönemi. 

"Örgütün TSK içinde örgütlendiği anlaşılmıştır"

Sarıkız, Ayışığı gibi darbe planlarıyla hükümet men edilmek istendi. Derin devlet ile ilgili ilk kez yargı kararı verilmiştir. Ergenekon örgütünün TSK içinde örgütlendiği anlaşılmıştır.” 

Karar 8 aydır yazılamamıştı. Mahkeme heyeti ise gerekçeli kararın makul sürede tamamlandığı savundu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap