11 °C

Eski pasaportlular dikkat

Ocak ve Şubat 2011'den itibaren eski tip pasaportların süre uzatımı yapılmayacak.

Eski pasaportlular dikkat

ANKARA - Emniyet Genel Müdürlüğü ve yurt dışındaki büyükelçilikler ile konsoloslukların Ocak ve Şubat 2011'den itibaren eski tip pasaportların süre uzatımını yapmayacakları bildirildi.

Emniyet Genel Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, geçen yıldan itibaren verilmeye başlanan biyometrik pasaport uygulamasının ardından, eski tip umuma mahsus pasaport ile hususi pasaportların süre uzatımına ilişkin sınırlama getirildiği kaydedildi.

Yeni uygulamaya göre eski pasaportların süresi, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 1 Şubat 2011'den itibaren uzatılmayacak. Yurt dışında bulunan büyükelçilikler ve konsolosluklar ise 1 Ocak 2011'den itibaren eski tip pasaportların süre uzatımını durduracak.

Emniyet yetkilileri, süresi bulunan eski pasaportların 24 Ocak 2015 tarihine kadar geçerli olduğunu ancak Şengen vizesi uygulayan ülkelerin biyometrik pasaport dışındaki eski tip pasaportları kabul etmediklerini belirtti. Yetkililer, süre uzatmama uygulamasının Şengen ülkelerinin bu tutumu nedeniyle vatandaşların mağdur olmaması için getirildiğini kaydetti.

Eski pasaportlar 2015'e kadar kullanılabilecek

Dışişleri Bakanlığı, eski tip pasaportları olan vatandaşların, "geçerlilik süresi içinde ve her halükarda 24 Kasım 2015 tarihine kadar bu pasaportları kullanabileceğini" duyurdu.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "E-pasaportların yürürlüğe girmesiyle birlikte eski tip pasaportlarla seyahat imkanının 24 Kasım 2015 tarihinde sona ereceği, bununla birlikte eski tip pasaportlardan geçerlilik süresi sona erenlerin 31 Ocak 2011 tarihine kadar temdit işlemine tabi tutulabileceği" kaydedildi.

Açıklamada, "31 Ocak 2011 tarihinden itibaren pasaportlarının süresi biten vatandaşların pasaportlarını temdit ettiremeyecekleri, yeni pasaport almak zorunda olacakları, eski tip pasaportu geçerli olan vatandaşların geçerlilik süresi içinde ve her halükarda 24 Kasım 2015 tarihine kadar bu pasaportlarını kullanabilecekleri" ifade edildi.

Dışişleri Bakanlığı, yurtdışı temsilciliklerinde eski tip pasaportların temdit işlemlerinin 31 Aralık 2010 tarihinde sona ereceğini kaydetti.

 

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.