6 °C

Fed patikadan sapmadı

Fed patikadan sapmadı

 

Volkan ONAT / FİNANSİNVEST

Küresel piyasalarda son dönemde izlenen olumlu tablo yurtiçinde de etkisini gösteriyor. ABD tarafında S&P 500 Endeksi içinde yer alan ve 3Ç14 dönemine ilişkin bilançolarını açıklayan şirketlerin önemli bir çoğunluğu net karlarını bu dönemde analist beklentilerinin üst bandında açıklarken, ileriye dönük iyimser sinyaller de veriyor. Piyasaların odak noktası olarak kalmaya devam eden Fed ise Çarşamba akşamı son bulan toplantısının ardından beklendiği üzere varlık alım programını sonlandırdığını açıkladı. Henüz faiz artırımının ne zaman olacağına dair bir sinyal vermemesine karşın, Fed’in izlediği bu tavır ABD ekonomisinde yaşanan gelişmelerin beklentilerle aynı patikada kaldığına işaret etti. 

Tüm bu gelişmelerin yanı sıra yurtiçi özelinde ise Suriye ve Irak başta olmak üzere Ortadoğu odaklı jeopolitik gelişmeler piyasalarımızın zaman zaman tedirginliğinin artmasına neden olabilir. Bu anlamda bölgeye yönelik haber akışlarının da yakından takip edilmesinde fayda var. Özellikle Peşmerge güçlerinin Türkiye üzerinden Suriye içinde yer alan Kobani’ye ilerleyişi bölgede tansiyonun daha da artmasına neden olabilir.

Öte yandan yeni haftaya baktığımızda Çin, ABD ve Avrupa’da açıklanacak PMI verileri ile ABD tarım dışı istihdam rakamları ve Avrupa Merkez Bankası toplantısı piyasaların oldukça volatil bir seyir izlemesine neden olabilir. Öte yandan yurtiçinde devam eden 3Ç14 bilanço dönemine bağlı olarak hisse ve sektörel bazlı hareketliliğe karşı temkinli olunmalı. Bu arada bugün TCMB tarafından yayımlanacak olan yılın son Enflasyon Raporu yakından takip edilmeli. Sunumda bir sonraki faiz adımına dair sinyal verilebileceği de unutulmamalı.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.