12 °C

Fırat'ın AKP'ye geçişine şaşırmadık

Fırat'ın AKP'ye geçişine şaşırmadık

 

 
ANKARA - CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, CHP'den istifa eden Adıyaman Milletvekili Salih Fırat'ın AK Parti'ye katılacak olmasını, "Fırat'ın AKP'ye transferi bizi şaşırtmamıştır. Transferi karşılıklı bir alışveriş olarak görmek yanlış olmaz" diye değerlendirdi. Tarhan, yaptığı yazılı açıklamada, Fırat'ın AK Parti'ye transferinin kendilerini şaşırtmadığını, ancak "bu acıklı transferin" herkesi düşündürmesi gereken boyutlarının bulunduğunu belirtti.
 
Başbakan Erdoğan'ın, başkanlık dışında bir şansı bulunmadığının farkında olduğunu kaydeden Tarhan, "Henüz kendisinin seçilip seçilmeyeceği bile belli olmayan cumhurbaşkanlığıyla yetinmeye niyeti yok görünüyor. Referandum öncesi, birilerinin ölüleri uyandırıp oy kullandırtma çağrısında olduğu gibi, birileri için de Başkanlığın hayati olduğu ortadadır, bu nedenle transferi karşılıklı bir alışveriş olarak görmek yanlış olmaz" dedi.
 
Tarhan, aynı hayati nedenle CHP üzerinde oynanan oyunlara her gün bir yenisinin eklendiğini ileri sürerek, şunları kaydetti:
"Sosyal demokrat/ulusalcı diye uydurdukları yapay bir ayrışmayı varmış gibi göstererek tasarladıkları kavramlar üzerinden sanıyorlar ki CHP bölünecek. Bunu çok beklerler çünkü bunlar sadece saydıkları ve ortak paydamız olan birbirine yapışık bu değerleri öne çıkartmaya hizmet edecektir. Başbakan bir taht uğruna ülkeyi bir felakete sürüklemeye hazırlanabilir. Bu onun için olağandır. Ancak CHP çıkar değil ideallerin üzerine yapılandırılmıştır, şaşırtıcı bir iştahla muktedirlerin ellerini ve bileklerini öpenlerin partisi değildir ve olmayacaktır. CHP her bireyi eşit, özgür, hakça paylaşan ve adil bir Türkiye ideali için, gerekirse tek başına, gerekirse cezaevlerinde mücadele etmeye kararlı yurtseverlerin partisidir. Başbakan kişisel hırsları uğruna, geçmişte milli görüş gömleğini giyip çıkarması gibi şimdilerde de Türk milleti kavramına gömlek muamelesi yapmaktadır. Çanakkale'de PKK'yı kızdırmamak için bu kavramı anmaktan dahi korkmuştur. Ancak o adını anmaktan çekindiği Türk milleti, kendisine kirli pazarlıklar için giyip çıkarılan bir gömlek muamelesi yapanları unutmayacaktır."
Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.