12 °C

Fitch, TOKİ'nin 'BB' kredi notunu teyit etti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu TOKİ'nin tüm notlarının görünümünü durağan olarak bildirdi.

Fitch, TOKİ'nin 'BB' kredi notunu teyit etti

ANKARA - Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı'nın (TOKİ) uzun vadeli döviz ve yerel para cinsinden kredi notlarını 'BB ', Ulusal uzun vadeli kredi notunu 'AA (tur)' seviyesinde teyit etti.

TOKİ'den yapılan açıklamaya göre, Fitch, TOKİ'nin tüm notlarının görünümünü durağan olarak bildirdi.

TOKİ'nin açıklamasına göre, Fitch'in değerlendirmesinde, "TOKİ'nin Türkiye'nin ülke notuna eşit kredi notunun, kamu kurumu statüsünü ve devletin sıkı kontrolü altında hükümetin konut politikasının uygulanmasında oynadığı önemli rolü yansıttığı" belirtildi. Ayrıca, Türkiye'nin ülke notunda, TOKİ'nin hukuki statüsü ve/veya üzerindeki devlet kontrolünde ortaya çıkabilecek bir değişikliğin, kurumun kredi notları ve görünümüne aynı biçimde yansımasının olası olduğu kaydedildi.

Fitch Ratings, geçen yıl Eylül'de BB- olarak değerlendirdiği TOKİ'nin döviz kredi notunu, bu yıl Ocak'ta BB 'ya, BB olan yerel para kredi notunu BB 'ya yükseltirken, AA (tur) olan ulusal notunu ve 'durağan' olan görünümünü değiştirmemişti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's ise  Türkiye'nin "Ba2" olan kredi notuna ilişkin görünümünü "durağan"dan "pozitif"e çevirmesine paralel olarak, Ekim'de, TOKİ'nin "Ba2/A3.tr" olan kredi notuna ilişkin görünümlerini durağandan, pozitife yükselttiğini duyurmuştu. 

 

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.