11 °C

Garanti'den faiz destekli yatırım kredisi

Krediden, kalkınmada öncelikli 3. ve 4. bölgelerde yatırım yapacaklar da yaralanabiliyor.

Garanti'den faiz destekli yatırım kredisi

 

İSTANBUL - Garanti Bankası, Hazine Müsteşarlığı ile imzaladığı "Faiz Desteğinin Uygulanmasına İlişkin Protokol" kapsamında, yatırımcılara Faiz Destekli Yatırım Kredisi sunmaya başladı.

Garanti Bankası'ndan yapılan açıklamada, bu imkandan, Ar-Ge ve çevre konularında faaliyet gösteren şirketlerin yanı sıra, kalkınmada öncelikli 3. ve 4. bölgelerde yatırım yapacak şirketlerin faydalanabildiği bildirildi.

Açıklamada, desteğin, ilk kredi kullandırım tarihinden itibaren azami 5 yıl boyunca devam ettiği kaydedildi.

Verilen bilgiye göre, Hazine Müsteşarlığı, şirketlere; 3. bölgede yapılacak yatırımlarla ilgili TL cinsi kredilerde yüzde 3, döviz kredilerinde yüzde 1 faiz desteği veriyor. 4. bölgede yapılacak yatırımlarla ilgili TL cinsi kredilerde yüzde 5, döviz kredilerinde yüzde 2 olan faiz desteği; Ar-Ge ve çevre yatırımlarıyla ilgili TL cinsi kredilerde yüzde 5, döviz kredilerinde yüzde 2 olarak gerçekleştiriliyor. Teşvik belgesi bazında uygulanacak faiz desteği miktarı, 3. ve 4. bölgelerde yapılacak yatırımlar için azami 500 bin TL, çevre yatırımları için ise azami 300 bin TL olarak uygulanıyor.

"Faiz Destekli Yatırım Kredisi"nden faydalanmak için, ilgili yatırımın Hazine Müsteşarlığı tarafından teşvik belgesine bağlanmış olması ve belgede "faiz desteği" ibaresinin bulunması gerekiyor. Kredide, asgari 6 ay anapara ödemesiz dönem ve en az 1 yıl ortalama vade bulunması şartı da aranıyor. Uygulama; kredinin ödemesiz dönem faizi dahil olmak üzere ilk geri ödemeyle başlıyor, kredi vadesi boyunca ödemelerin eksiksiz yapılması kaydıyla devam ediyor.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.