Gazeteciye 'Erdoğan'a hakaret' davası

Adana'da, gazeteci Bekiroğlu hakkında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Başbakanlığı döneminde sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta hakaret ettiği iddiasıyla 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Adana'da yerel bir gazetede çalışan 28 yaşındaki Mine Bekiroğlu, Facebook'taki hesabından paylaşımlarında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla 15 Şubat 2014'te Adana Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerince gözaltına alındı. Bilgisayarı incelemeye alınan Mine Bekiroğlu, sorgusunun ardından serbest bırakıldı. 

Cumhuriyet Savcısı, yürüttüğü soruşturmayı tamamlayıp Mine Bekiroğlu hakkında, 'Sesli, yazılı veya görüntülü bir ileti ile hakaret' suçundan 1 yıldan az olmamak üzere 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırladı.

'Hakaret değil, yorum ve eleştiri'

Adana 6'ncı Asliye Ceza Mahkemesi'nce kabul edilen iddianamede, "Şüphelinin internet ortamında kamu memuru olan müştekiye yönelik atılı suçu işlediği anlaşılmıştır" denildi. Önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak olan Mine Bekiroğlu ise, paylaşımların kendisine ait olduğunu belirtti. 

Mesajların içeriğinde hakaret bulunmadığını savunan Bekiroğlu, "Bu cümlelerin hakaret değil yorum ve eleştiri içerdiğini düşünüyorum. Gezi Parkı eylemlerine katılmıştım. Güzelyalı Mahallesi'nde eylem sırasında otomobilin teybinden İstiklal Marşı çalmıştık. Eyleme karşı olanlar arabamızın camını kırdılar. Ben de bu duruma dayanarak paylaşımlarda bulunmuştum" dedi.

Bu konularda ilginizi çekebilir