8 °C

Gelecek haftanın gündemi oldukça yoğun..

Gelecek haftanın gündemi oldukça yoğun..

 

Serdar PAZI / FİNANSİNVEST

Seçimlerden hemen sonra yaşanan sert satışların ardından endekste ve genel itibariyle TL varlıklarda toparlanma süreci devam ediyor. Piyasaların parlamentodaki yapıdan sağlıklı bir koalisyon hükümeti çıkacağını fiyatladığını görüyoruz. Dışarıda Yunanistan konusunda yaşanan olumsuz gelişmelerin de içeriye yansımalarının bu nedenle sınırlı kaldığını söyleyebiliriz.

Gelecek hafta ise Salı günü başlayacak olan meclis başkanlığı seçimleri ile içeride siyasi gelişmeler ön planda olacak. Burada partilerin özellikle son turlara doğru destek vereceği adaylar olası koalisyon senaryolarının hız kazanmasına neden olacaktır. Meclis Başkanı’nın seçilmesinin ardından da Cumhurbaşkanı, en çok oy alan partiden başlamak üzere hükümeti kurma görevini sırasıyla Meclis’teki partilere vermeye başlayacak.

Dışarıda ise Yunanistan konusu gündemde kalmayı sürdürmekte. Kreditörler ile çetin bir pazarlık yürüten Syriza hükümeti belirli tavizler vererek ülkeyi temerrütten kurtarma gayretinde. AB liderleri ise Yunanistan’ın diğer küçük Euro Bölgesi ülkelerine kötü bir örnek olmaması için şartları olabildiğince zorlu hale getirme gayretinde. 30 Haziran, Euro Bölgesi’nde temerrüt riskinin yeniden baş göstermemesi için tarafların anlaşmaya varmasının gerekli olduğu tarih.

ABD’de ise iyi gelen veriler ve Fed yetkilerinin açıklamaları ile güçlenen faiz artırım beklentilerini şekillendiren en önemli veri olan tarım dışı istihdam gelecek hafta Perşembe günü açıklanacak. Ücret artışlarındaki değişim ve verilerin alt detayları ilk artırımın Eylül’de mi geleceği, yoksa Fed’in güvercin tutumunu koruyarak artırımı Aralık ayına mı bırakacağı konusunda önemli ipuçları verecektir.

Tüm bu gelişmelerin ışığında seçim öncesi seviyelere geri dönen endekste orta-uzun vadeli olumlu görünümün korunmasına rağmen kısa vadeli yükseliş potansiyelinin önemli ölçüde azaldığını düşünüyoruz. Kur ve faiz tarafında da son günlerde yaşanan olumlu sürecin bu noktadan sonra hız kesmesi beklenmeli. 
 

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap