Genç üniversite mezunlarının yüzde 30'u işsiz

Yapılan araştırmaya göre, Türkiye’de 24 yaş ve altı üniversite mezunu gençlerin yüzde 30’u işsiz olduğu belirlendi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

MEHMET KAYA

ANKARA - Kriz sonrası Avrupa ülkelerinin bazılarında “rekor” seviyeye ulaşan genç işsizliği, Türkiye’de de (18-24 yaş) yüzde 30 oranında. Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Işıl Kurnaz’ın yaptığı çalışmaya göre Türkiye’de, üniversite mezunu gençlerin iş bulma oranı diğer ülkelere oranla daha zor. Üniversite mezunlarının büyük kısmının niteliklerinin altında işlerde çalışmak zorunda kalıyor. 

Çalışmada, genel olarak gelişmiş ülkelere paralel olarak, Türkiye’de de iyi eğitimin tamamıyla iyi bir iş bulmaya yetmediği vurgulandı. Nisan 2014 itibariyle üniversite mezunları arasındaki genel işsizlik oranının yüzde 8,7 olduğu, genç üniversite mezunlarına bakıldığında ise bu oranın yüzde 30’la yükseldiği belirtildi. Türkiye’de sahip olduğu niteliklerin altında işlerde çalışan kişilerin oranının da yüzde 40 ile OECD içinde üçüncü sırada bulunduğu kaydedildi. 

Çalışmasında, iş piyasası ve üniversite yapılanmasında gençlerin seçim yapmakta sınırlı kaldığını vurgulayan Kurnaz, sayısal olarak yüksek öğretime katılma artsa da genç işsizliğindeki yükseklik ile eğitim alanlarına uygun iş bulamamadan kaynaklı başka işlerde çalışmanın da yaygın bir sorun olarak göze çarptığını belirtti. 

Öte yandan, OECD, küresel krizden en fazla etkilenen işgücü grubunun, gerek işlerini kaybetme, gerekse yeni iş bulamama nedeniyle gençler olduğu tespitinin ardından, 2013’te bir aksiyon planı önermişti. Bu kapsamda gençlerin iş bulmasına yönelik kısa vadeli mücadele stratejisi geliştirme, istihdamda talebi artırmaya yönelik kısa vadeli mücadele, gençleri istihdam edenlere mali destek verilmesi öneriler arasında yer almıştı. Bunlara ek olarak, düşük vasıfl ı gençlerin istihdamı için işyerlerinin desteklenmesi, çıraklık ve staj programlarının geliştirilmesi, gençlere yönelik iletişim kampanyaları oluşturulması, eğitim sisteminin iş piyasası odaklı güçlendirilmesi tavsiye edilmişti. 

Yunanistan’da yüzde 57.7 
Mayıs ayında yayımlanan verilerde, OECD ülkelerinin tamamında genç işsizliğini (15-24 yaş) yüzde 15 olarak açıklanmıştı. Mayıs ayı itibariyle Yunanistan’da genç işsizliği yüzde 57.7, İspanya’da yüzde 54, İtalya’da yüzde 43, Portekiz’de yüzde 34.8 ve Slovakya’da yüzde 32.4 seviyesinde bulunuyor.

Etiketler