Gençler dünyayı SMS'e boğuyor

Kızların yüzde 59'u, erkeklerin de 42'si sadece günaydın demek için SMS gönderiyor

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

WASHINGTON - ABD'de yapılan bir araştırmaya göre, mobil telefonla kısa mesaj göndermeyi öncelikli bir iletişim aracı haline getiren gençlerin yarısı günde en az 50, ayda 1500 SMS gönderiyor.

Pew araştırma merkezi tarafından yapılan çalışmada, 12 ila 17 yaşlarındaki Amerikalı gençlerin dörtte üçü cep telefonu sahibi olduğu ve bunların yüzde 72'sinin kısa mesaj gönderdiği belirlendi. 2004'te mobil telefon sahibi genç oranı yüzde 45'ti ve 2006'da yüzde 51'i SMS gönderiyordu.

Amerikalı gençlerin üçte ikisi, arkadaşlarıyla telefonda konuşmak yerine kısa mesaj göndermeyi tercih ettiğini belirtirken, gençlerin büyük bölümünü (yüzde 54'ü) her gün SMS kullandığını, yüzde 50'si de günde en az 50 SMS gönderdiğini söyledi.

Araştırmaya göre, üç gençten biri günde 100, ayda 3 bin, yedi gençten biri de  günde 200 ve ayda 6 bin SMS gönderiyor.

SMS konusunda kızların erkeklerden daha faal olduğu ortaya çıkan araştırmada, erkeklerin günde aldığı ve yolladığı ortalama 30 kısa mesaja karşılık, kızların her gün ortalama 80 SMS aldığı ve gönderdiği belirlendi.

Kızların yüzde 59'u, erkeklerin de yüzde 42'si sadece "günaydın" demek için SMS gönderirken, ABD'de gençlerin sadece beşte biri SMS'e boyun eğmiyor ve bunların yüzde 22'si günde sadece 1 ila 10 kısa mesaj gönderiyor.

Araştırmada ayrıca, velilerin yüzde 64'ünün çocuklarının telefonlarının içeriğini kontrol ettiği ve yüzde 62'sinin ceza vermek için bazen telefona el koyduğu ortaya çıktı.

Gençlerin yüzde 62'si sınıfta cep telefonu kullanmanın yasak olduğunu kabullense bile, yüzde 64'ü ders sırasında SMS gönderdiğini belirtiyor.

Gençlerin büyük bölümünün cep telefonu faturasını ailelerinin ödediği de tespit edildi.

 

Bu konularda ilginizi çekebilir