18 °C

Gökcan, Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçildi

Cumhurbaşkanı Gül, Anayasa Mahkemesi üyeliğine, Yargıtay Üyesi Hasan Tahsin Gökcan'ı seçti

Gökcan, Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçildi

ANKARA  – Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Anayasa Mahkemesi Üyeliği'ne Yargıtay 4. Ceza Dairesi Üyesi Hasan Tahsin Gökcan'ı atadı.

Anayasa Mahkemesi üyesi Mehmet Erten'in görev süresinin dolması nedeniyle Yargıtay'da Anayasa Mahkemesi üyeliği için seçim yapılmıştı. Seçimde 4. Ceza Dairesi üyeleri 4. Ceza Dairesi üyeleri İbrahim Şahbaz ve Hasan Tahsin Gökcan 124'er 17. Hukuk Dairesi üyesi Saliha Nuran Canpolat 94 oy almıştı. Cumhurbaşkanı Gül, Yargıtay Büyük Genel Kurulca seçilen 3 aday arasından Hasan Tahsin Gökcan'ı Anayasa Mahkemesi Üyeliği'ne atadı.

Yargıtay 4. Ceza Dairesi Üyesi Hasan Tahsin Gökcan, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1987'de mezun olduktan sonra Ankara Hakim adayı olarak göreve başladı. Sırasıyla Fındıklı, Tuzluca, Bozüyük Hakimliği ve Yargıtay Tetkik Hakimliği görevlerinde bulunan Gökcan, 2011'de Yargıtay üyeliğine seçildi. Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde Kamu Hukuku alanında master yapan Gökcan'nın, "Yorumlu-Uygulamalı Türk Ceza Kanunu (6 cilt)", "Görevi Kötüye Kullanma, Rüşvet, Zimmet, İrtikap Suçları", "Kamu Görevlisi ve Özel Soruşturma Usulleri", "Taksirle Adam Öldürme ve Yaralama Suçları", "Açıklamalı Avukatlık Yasası", "Mühür Bozma ve Yedieminlik Yükümlülüğüne Uymama Suçları", "Sulh Ceza Davaları", "Uzlaşma ve Ön ödeme", "Gıda Suçları", "Karayolları Trafik Kanununa Göre Hukuki Sorumluluk, Tazminat, Sigorta, Rücu Davaları ve Trafik Suçları", "Uygulamada Trafik Suçları" adlı eserleri ve mesleki konularda yayımlanmış çeşitli makaleleri bulunuyor. Gökcan, evli ve 2 çocuk babası.

 

 

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.