30 °C

Google, Çin'den çekilmiyor

Google, Çin'deki araştırma ve geliştirme faaliyetlerini devam ettireceğini açıkladı

Google, Çin'den çekilmiyor

SAN FRANSİSKO - Arama motoru Google, Çin'den çekilmekten vazgeçti. Firma buna karşın, Çin'deki faaliyetlerini daraltma, bu ülkeden giriş yapanları, Hong Kong'a yönlendirme kararı aldı.

Google'un Çin'de sansürlenmemesi konusunda Çin hükümetiyle yapılan görüşmeler başarısızlıkla sonuçlanınca, firma, bu ülkeye karşı önlemlerini açıkladı.

Firmanın internet üzerinden yayımlanan açıklamasında, Çin'deki araştırma ve geliştirme faaliyetlerini sürdüreceği, bu ülkedeki pazarlama faaliyetlerini koruyacağı, ancak bunların büyük ölçüde, Hong Kong merkezli Google'a, Çin'den giriş yapılabilmesine bağlı olacağı ifade edildi.

'Google.cn' adresiyle Çin'den arama verenler, Hong Kong merkezli 'google.com.hk' adresine yönlendirilecek.

Google, bilgisayarlarına, Çin üzerinden büyük çaplı korsan saldırıları düzenlendiğinin belirlendiğini, buna karşı Çin yönetiminin önlem alması gerektiğini belirterek, bu ülkeden tamamen çekilebileceğini belirtiyordu. Bu durum, zaten Çin'deki internet kısıtlamaları, para birimi yen'in değeri, İran'a yeni yaptırımlar, ABD'nin Tayvan'a silah satışı gibi nedenlerle gergin olan Çin-ABD ilişkilerine yeni bir sorun eklemişti.

Google'ın kararı Çin ve ABD'de yankı buldu

Google'ın kararı Çin'de tepkiyle karşılandı. Şinhua ajansının haberine göre, internet sorunlarından da sorumlu olan Çin Devlet Konseyi Enformasyon Ofisi, yaptığı açıklamada, Google'un bu tutumunda baştan aşağı hatalı olduğunu, ayrıca yazılı taahhütlerini ihlal ettiğini duyurdu.

Google'un tamamen ticari olan bir konuyu siyasileştirdiği, Google tarafından Çin'e yapılan eleştirilerin de temelsiz olduğu, bunların kendilerinde hayal kırıklığına, öfkeye yol açtığı belirtildi.

ABD'de ise Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Google ve Çin hükümeti arasında bir uzlaşmaya varılamamış olmasının üzüntü verici olduğu kaydedildi. Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Mike Hammer, Google'un, Çin'deki 'google.cn' adresine girenleri Hong Kong'daki Google sitesine yönlendirme kararını açıklamadan kısa bir süre önce, Ulusal Güvenlik Konseyi yetkililerini bilgilendirdiğini ifade etti. Sözcü, "Google, kendi çıkarına uygun gördüğü bir karar almıştır" dedi.

Sözcü, bu tür sorunların, zaten çeşitli sorunlarla karşı karşıya olan ABD-Çin ilişkilerini olumsuz yönde etkilemesini istemediklerini ifade etti.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap