2 °C

Grizu faciasında karar açıklandı

TTK maden ocağında 17 Mayıs 2010'da meydana gelen, 30 madencinin hayatını kaybettiği grizu faciasına ilişkin davada yargılanan 5 sanığa, 5 ile 10 yıl arasında hapis cezası verildi

Grizu faciasında karar açıklandı

ZONGULDAK  - Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) maden ocağında 17 Mayıs 2010'da 30 madencinin hayatını kaybettiği, 11 kişinin yaralandığı grizu faciasına ilişkin davada yargılanan 28 sanıktan 23'ü beraat etti, aralarında 3 TTK yöneticisinin de bulunduğu 5 sanık, 5 ile 10 yıl arasında hapisle cezalandırıldı. 

Zonguldak 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuksuz yargılanan sanıklardan 8'i ile bazı mağdur aileler ve taraf avukatları katıldı. 

Yapı-Tek Firması'nın ortaklarından Halim Köse, kazada suçunun olmadığını öne sürerek, "Malzemelerin hepsi TTK'nın onayıyla alınmıştır. İşletim ve ruhsat sahibi TTK'dır. Her şey onların kontrolündedir. 14 aylıkken babası 38 yaşında ölen madencinin oğluyum. Çok üzgünüm. Beraatimi talep ediyorum" diye konuştu.  

Dönemin Karadon Müessese Müdürü İsmail Güner de kazada sorumluluğun taşeron firmada olduğunu, kusuru bulunmadığını belirterek, beraatini talep etti. 

Yapı-Tek Firması'nın proje sorumlusu Kadir İpek de "TTK'nın ruhsat sahasında çalışıyoruz. Kusurlu olduğumu düşünmüyorum" ifadesini kullandı.  

TTK görevlilerinden Murat Taşçı da bilirkişi raporlarında suçlu bulunmadığını kaydederek, "Burada biz yargılanıyorsak bu işi denetleyen müfettişlerin de olması lazım. Suçlu olduğuma inanmıyorum. Beraatimi talep ediyorum" şeklinde konuştu.  

Mağdur avukatlarından Ünal Demirtaş da davanın 4,5 yıldır devam ettiğine dikkati çekerek, "Bu sürede çok kez bilirkişi raporu alındı. Ülkemizde iş kazaları kanayan yara haline geldi. Son dönemde yaşanan büyük kazalar gündemdedir. Sistem hatası olduğunu düşünüyorum. Sanıkların tutuklanmalarını talep ediyoruz. Daha önce tutuklamalar olsaydı, caydırıcılık sağlayacaktı ve bu kazalar olmayacaktı" görüşünü paylaştı.  

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, Yapı-Tek firmasının ortağı Halim Köse ve proje sorumlusu Kadir İpek'i onar yıl, dönemin TTK Karadon Müessese Müdürü İsmail Güner'i 6 yıl 3 ay, TTK İnşaat-Emlak Daire Başkanı Mustafa Küçük ve TTK Karadon Müessese Müdür Yardımcısı Yusuf Ünlütürk'ü beşer yıl hapisle cezalandırdı, 23 sanığın beraatine karar verdi. 

Aileler, karara tepki gösterdi 

Adliye çıkışında mağdur işçilerin yakınları karara tepki gösterdi. Merhum işçilerden Ekrem Akkaya'nın babası Ramazan Akkaya, gazetecilere yaptığı açıklamada, oğlunu 25 yaşında kaybettiğini belirterek, "Burada 5-10 yıl veriliyor. Bunlar nedir ki? Ver 30 yıl, görsünler dünyanın halini. Bu, adalet mi? Adalet yerini bulsun. Tekrar temyize göndermek istiyorum. Avukatımla da görüşeceğim. Bu cezayı kabul etmiyorum. Benim bir torunum var. Henüz 4 yaşında. 'Baba' diye bağırıyor. Kime bağırsın?" şeklinde konuştu. 

Merhum Maden Mühendisi Koray Kebapçı'nın annesi Nimet Kebapçı da "Bir daha kimse inşallah bunu yaşamaz. Biz 4,5 yıdır bu acıyı çekiyoruz. Gidip geldikçe daha çok çoğalarak acı çektik. Bir daha olmasın, kimse yaşamasın" dedi. 

Avukat Demirtaş da uzun süren yargılamanın sonuna geldiklerini anlatarak, şunları kaydetti: 

"Netice itibarıyla sayın heyet kararını verdi. Vermiş olduğu kararlar müvekkillerimin de ifade ettiği gibi yeterli bulunmadı. Üst sınırdan ceza verilmesini talep etmiştik. Özellikle bilinçli taksirden cezalandırılmalarını talep etmiştik. Maalesef sayın heyet, bizim görüşümüzden farklı görüşle kararını tesis etmiş oldu. Temyiz hakkını kullanacağız. Yargıtaya gittiğinde dosyanın gelişimini hep beraber göreceğiz. Oradan da netice alınamazsa Anayasa Mahkemesine ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine kadar davayı götürmeyi düşünüyor müvekkillerim. Biz de müvekkillerimin talebi üzerine gereğini yapacağız." 

Olay 

TTK Karadon Müessese Müdürlüğü maden ocağının eksi 540 kodunda 17 Mayıs 2010'da meydana gelen grizu faciasının ardından taşeron galeri açma işini yürüten firmanın 30 çalışanından haber alınamamıştı. TTK ekipleri, 20 Mayıs 2010'da kurtarma kafesine yaptıkları donanımla eksi 540 koduna inmeyi başarmış, 28 ceset yer üstüne çıkarılmıştı. 

İşçilerden Engin Düzcük ve Dursun Kartal'ın cesetlerine ise faciadan 8 ay sonra ulaşılmıştı. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.