9 °C

Gün İçi Yorumu: AUD/USD

Gün İçi Yorumu: AUD/USD

Eda Karadağ | İntegral Menkul Değerler Analist

Bu hafta, Avustralya ilk olarak faiz oranı kararını takip etti. Merkez Bankası, faiz oranlarında değişikliğe gitmezken, düşük faiz oranlarının borçlanma ve harcamaları desteklediğini de belirtti. Ardından, 2.çeyrekte ülkede cari açık 19 Milyar Avustralya dolarına yükselerek piyasaların beklentisinin üzerinde açıklandı ve hatta 2015 yılı içerisinde açıklanan en yüksek cari açık rakamı olarak kaydedildi. 

Bu sabah, ülke ekonomisinden büyüme rakamlarının beklentileri karşılamadığı hatta birinci çeyreğe göre negatif bir performans sergilediği görülüyor. Yılın ikinci çeyreğinde %0.2 büyüme kaydederken, birinci çeyrek rakamı %0.9 olarak gerçekleşmişti. Bir önceki yılın aynı dönemine bakıldığında, ülke ekonomisi %2.0 olarak açıklandı. Piyasaların beklentisi %2.2 büyüme kaydetmesi yönündeydi. 

Açıklanan büyüme verilerinde, ülke ekonomisine dair daralma sinyallerinin geldiği görülüyor. Bu durum, Avustralya doları üzerinde negatif bir algı yaratmış durumda. Büyüme verisinin ardından, AUD/USD paritesi üzerinde satış baskısının devam ettiği görülüyor. Bir yanda güçlenen ABD Doları, bir yandan zayıf seyreden Avustralya doları nedeniyle, AUD/USD paritesi 0.7068-0.7253 bant aralığının alt bant seviyesi olan 0.7068 seviyesini kırmış durumda. Bu nedenle, paritede satışlar devam ediyor ve şu sıralarda 0.7020 seviyesine doğru geri çekilmeler görülüyor. 
ABD’de açıklanan ADP özel sektör istihdam verisi beklentinin bir miktar altında 190 bin olarak açıklandı. Temmuz ayı verisi ise 185K’dan 177K’ya revize edildi. Verinin ardından piyasalar üzerinde hemen etkisi görülmedi. Ancak, şu sıralarda Dolar endeksinin 95.80 seviyesine doğru yükseldiği dikkat çekmekte. AUD/USD paritesinde, 0.6980 seviyesine doğru geri çekilmelerin ardından bu seviyeden tepki alımlarının geldiği görülmekte. Parite yeniden bu seviyeye düşüş göstermesi durumunda, satış baskısı sürebilir. 

Dirençler: 0.7068/0.7125/0.7168/
Destekler: 0.7000/ 0.6980/0.6845

159753-001.jpg

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.  

http://www.integralmenkul.com.tr/

http://www.integralforex.com.tr/

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.