28 °C

Gün İçi Yorumu: EUR/USD

Gün İçi Yorumu: EUR/USD

Seda Yalçınkaya / İntegral Menkul Değerler Araştırma Uzmanı

 

Hafta sonu Yunanistan’da gerçekleştirilen referandum kararının ardından bugün Eurogroup toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda Yunan Hükümetinden yeni reform önerisi talep edilmişti. Ancak Eurogroup Başkanı ve hükümet otoritelerinden yapılan açıklamalar henüz bir anlaşmanın olmadığı yönünde. Yunanistan’ın piyasalarda yarattığı belirsizliğin giderek artması Euro’nun diğer para birimleri üzerinde değer kaybetmesine neden oluyor. Euro bugün an itibariyle dolar karşısında %1.28, Yen karşısında %1.5 ve TL karşısında %1,12 değer kaybetti. Diğer yandan dolar endeksinin 96 seviyesinden 97.12 seviyesine doğru güçlenmeye başladığı görülmekte. Euro üzerinde oluşan satış baskısı EUR/USD paritesinin dengelendiği 1,10 bölgesinden 1,09 bölgesine doğru geri çekilmesine neden oldu. Önümüzdeki günlerde Yunanistan anlaşmalarının cevapsız kalmaya devam etmesi parite üzerinde satış baskını kuvvetlendirebilir. 

EUR/USD paritesi teknik olarak incelendiğinde, parite fiyat hareketlerinin günlük grafikte oluşturduğu 1.0990 seviyesinden geçen yükselen trend çizgisinin aşağı yönde kırıldığını görmekteyiz. Paritede oluşan satış baskısının sürmesi 1,0860 – 1,0820 bölgesine doğru geri çekilmeleri destekleyebilir. Paritede yeniden kırmızı kanal çizgisine doğru tepkilerin oluşması Euro kanadında satış fırsatı verebilir. Geri çekilmenin devamı durumunda 1,0860 desteği üzerinde Euro’da satışların karşılanıp karşılanmayacağı paritenin seyri açısından önemli. Dolar endeksinin 97.50 direnç seviyesini yukarı yönde aşması ve bu seviye üzerinde tutunmanın devam etmesi gelişmiş ülke para birimleri üzerinde baskıyı artıracaktır. Bu durum paritenin 1.0860 desteğini zorlamasına neden olabilir. Buna karşın paritenin 1,08 bölgesinden gerçekleştireceği tepkilerin şimdilik zayıf kalması beklenebilir. 

Dirençler: 1,0990 / 1,1130 / 1,1245 
Destekler: 1,0860 / 1,0820 / 1,0660

csc-001.jpg

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

http://www.integralmenkul.com.tr/

http://www.integralforex.com.tr/

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap