7 °C

Güney Marmara'da deniz suyu temiz çıktı

Bursa'nın Mudanya, Gemlik, Karacabey ve Balıkesir'in Erdek ilçelerinin Marmara Denizi'ne olan kıyıları ile İznik Gölü kıyısındaki plaj ve kamplarda gerçekleştirilen haziran ayı ölçümlerinde, 35 plajın tümünde denize girilebileceği tespit edildi.

Güney Marmara'da deniz suyu temiz çıktı

Bursa Halk Sağlığı Müdürlüğü, Marmara Denizi'ne kıyısı bulunan Mudanya'da 9, Gemlik'te 8, Karacabey'de 3, Erdek'te 11 ve İznik Gölü kıyısında 4 olmak üzere toplam 35 kamp ve plajda ölçüm yaptı.

Ölçümlerin ardından hazırlanan haziran ayı birinci tur Deniz Kirliliği İzleme Raporu'na göre, söz konusu 35 plajdan 31'inde "iyi kalitede su (girilebilir)", 4'ünde "orta kalitede su (girilebilir)" tespit edildi.

Rapora göre, Gemlik'te Karacaali Gençlik kampı, Mudanya'da Mesudiye ve Eğerce halk plajları ile İznik Gölü'nde Orhangazi Halk Plajı "orta kalite su"ya sahip.

Güney Marmara'da "girilebilir" deniz suyuna sahip plajlar şöyle:

Mudanya: Kızılay Kampı, Burgaz Altınkum Halk Plajı, Burgaz Halk Plajı, Kumyaka Halk Plajı, Zeytinbağı Halk Plajı, Eşkel Halk Plajı ve Coşkunöz Halk Plajı.

Gemlik: Narlı Halk Plajı, Büyükkumla Halk Plajı, Küçükkumla Halk Plajı, Hasanağa Gençlik Kampı, Gemsaz Halk Plajı, Kumsaz Halk Plajı ve Kurşunlu Hanımlar Plajı.

Karacabey: Yeniköy Halk Plajı, Malkara Halk Plajı, Kurşunlu Halk Plajı.

İznik Gölü: Göllüce Halk Plajı, İnciraltı Mevki Halk Plajı ve Darka Tatil Köyü.

Ayrıca, Balıkesir Halk Sağlığı Müdürlüğünün haziran ayı raporunda, Erdek Toplum Sağlığı Müdürlüğünce alınan numuneler sonucunda, ilçedeki tüm plajlarda deniz suyu "iyi kalite" olarak nitelendirildi.

Erdek'te bulunan denize "girilebilir" 11 plaj şunlar:

"Bakraç Plajı, Dalyan Plajı, Kafkas Otel Çuğra Plajları, Klayt Otel Orman Kampı, Kurbağalıdere Mevkisi Yüzme Alanı, Moda Plajı, Narlı Beşevler Mevkisi Yüzme Alanı, Laka Plajı, Ocaklar Mahallesi Plajları, Pınar Otel Plajı, Çuğra Plajları."

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.