Güngör Hoca'ya veda

Geçtğimiz pazar günü vefat eden ekonomi yazarı Prof.Dr. Güngör Uras, son yolculuğuna uğurlandı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Önceki gün 85 yaşında hayatını kaybeden ekonomi yazarı Prof Dr. Güngör Uras, son yolculuğuna uğurlandı.

Uras'ın cenazesi tören için Bebek Camii'ne getirildi. Törene; usta yazarın ailesi, yakınları ve çok sayıda ekonomi gazetecisi katıldı.

Ailesi törende taziyeleri kabul etti.

Uras'ın cenazesi Bebek Camii'nde kılınan öğle namazının ardından defnedilmek üzere Aşiyan Mezarlığı'na gönderildi.

Ekonomiyi "Ayşe teyze" üzerinden yorumlamalarıyla tanıdığımız ekonomi yazarı Prof. Dr. Güngör Uras (85), 19 Ağustos 2018'de saat 19.00 sıralarında hayatını kaybetmişti.

DÜNYA'da yazarlık da yapan Uras, bir süredir İstanbul'da hastanede tedavi görüyordu.

Tevfik Güngör Uras kimdir?

Prof. Dr. Tevfik Güngör Uras, 22 Temmuz 1933 yılında doğdu. İlk ve orta öğrenimini Ankara'da TED Yenişehir Koleji'nde tamamlayan Uras, 1955'te Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi 'Mali Şube'sinden mezun oldu. Uras, 1988'de Boğaziçi Üniversitesi'nde doçentliğe hak kazandı. 1994'te ise Marmara Üniversitesi'nde Profesör oldu.

Çalışma hayatına Halk Bankası Genel Müdürlüğü ile başlayan Uras, daha sonra Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı, İktisadi Planlama Dairesi Uzmanı olarak görev yaptı. 1974 - 1980 yılları arasında TÜSİAD Genel Sekreterliği görevinde bulundu. Aksigorta İdare Meclisi Başkanlığı yapan Uras, 1993 yılına kadar İ.Ü. İktisat Fakültesi'nde Öğretim Görevlisi, 2001 yılına kadar da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde Öğretim Üyesi olarak çalıştı. 1968 yılında Türkiye İktisat Gazetesi`nde köşe yazarlığına başlayan Uras, sırasıyla Rapor, Tercüman, Güneş, Sabah, Yeni Yüzyıl, DÜNYA ve Milliyet gazetelerinde köşe yazarlığını sürdürdü. Vefat edene kadar DÜNYA Gazetesi ve Milliyet Gazetesi'nde yazılarına devam eden Uras, evli ve bir çocuk babasıydı.

Yazarımız Güngör Uras hayatını kaybettiYazarımız Güngör Uras hayatını kaybetti

 

 Hakan Güldağ: Ayşe Teyze ve Ali Rıza Bey Amca öksüz kaldı Hakan Güldağ: Ayşe Teyze ve Ali Rıza Bey Amca öksüz kaldı

 

Bu konularda ilginizi çekebilir