18 °C

Yazarımız Güngör Uras hayatını kaybetti

Uzun yıllardır DÜNYA Gazetesinde köşe yazarlığı yapan Prof. Dr. Tevfik Güngör Uras hayatını kaybetti.

Yazarımız Güngör Uras hayatını kaybetti

Ekonomi yazarı Prof. Dr. Tevfik Güngör Uras hayatını kaybetti.

Uras, bir süredir tedavi gördüğü Amerikan Hastanesi'nde hayata gözlerini yumdu. Uras'ın naaşı, 22 Ağustos Çarşamba günü Bebek Camii'nde öğle namazını müteakiben kılınacak cenaze namazının ardından Aşiyan Mezarlığı'na defnedilecek. 

85 yaşında vefat eden Uras, 1998'den beri DÜNYA Gazetesi'nde köşe yazarlığı yapıyordu.

DÜNYA Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ, Uras'ın vefatıyla ilgili, "Yeri doldurulamaz bir isimdi. DÜNYA Gazetesi'nin ilk yazarlarından biridir. Her gün yazılarını esirgememiş bir isimdi. İlerlemiş hastalığına rağmen mutlaka yazmaya çalıştı. Elinden geldiğince okurlarına bilgilerini aktarmaya çalıştı. Çok takdir edilmesi gereken bir hayatı oldu. Sadece gazeteci ve köşe yazarı kimliğinin yanı sıra kendisi TÜSİAD'ın ilk genel sekreteridir. Anadolu'nun nabzını çok iyi tutardı. İş dünyasıyla çok iç içe bir insandı. Çok büyük bir kayıp. Türkiye açısından aklıyla fikriyle çok katkı sağlamış bir insandı. Hepimizin başı sağ olsun." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Uras'ın vefatı nedeniyle başsağlığı mesajı yayımladı. Kalın mesajında, "Güngör Uras'a Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Kıymetli bir insanı kaybettik, mekanı cennet olsun." dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Uras'ın vefatıyla ilgili, "Güngör Uras'ın vefatını büyük bir teessürle öğrendim. Güngör Bey ülkemiz için önemli bir değerdi. Kendisine rahmet, değerli ailesine sabırlar diliyorum." dedi. 

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Uras için yayımladığı mesajında şunları kaydetti:  Ali Rıza amca ve Ayşe teyzenin ekonomi dünyasını anlamasına değerli katkılar sağlayan usta ekonomi yazarı Güngör Uras'ı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dilerim.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Uras ile ilgili Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Sanayiye, tarıma, üretime, tasarrufa vurgu yapan, planlı ekonominin ve büyümenin önemine her daim dikkat çeken bir isimdi. Mekanı cennet olsun." ifadelerini kullandı.

TÜSİAD'dan başsağlığı mesajı

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Uras'ın vefatı dolayısıyla taziye mesajı yayımladı. 

TÜSİAD mesajında, "TÜSİAD'ın Türk özel sektörünün bağımsız, gönüllü ve etkili sivil toplum kuruluşu olarak kurulmasına ve bugünlere gelmesine vizyonu, girişimciliği ve emeği ile büyük katkısı olan ilk genel sekreterimiz, değerli ekonomist ve yazar Güngör Uras'ın vefatının derin üzüntüsü içindeyiz. Merhuma Allah'tan rahmet, ailesine, yakınlarına ve ülkemize başsağlığı diliyoruz." ifadeleri kullanıldı.

Tevfik Güngör Uras kimdir?

Prof. Dr. Tevfik Güngör Uras, 22 Temmuz 1933 yılında doğdu. İlk ve orta öğrenimini Ankara'da TED Yenişehir Koleji'nde tamamlayan Uras, 1955'te Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi 'Mali Şube'sinden mezun oldu. Uras, 1988'de Boğaziçi Üniversitesi'nde doçentliğe hak kazandı. 1994'te ise Marmara Üniversitesi'nde Profesör oldu.

Çalışma hayatına Halk Bankası Genel Müdürlüğü ile başlayan Uras, daha sonra Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı, İktisadi Planlama Dairesi Uzmanı olarak görev yaptı. 1974 - 1980 yılları arasında TÜSİAD Genel Sekreterliği görevinde bulundu. Aksigorta İdare Meclisi Başkanlığı yapan Uras, 1993 yılına kadar İ.Ü. İktisat Fakültesi'nde Öğretim Görevlisi, 2001 yılına kadar da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde Öğretim Üyesi olarak çalıştı. 1968 yılında Türkiye İktisat Gazetesi`nde köşe yazarlığına başlayan Uras, sırasıyla Rapor, Tercüman, Güneş, Sabah, Yeni Yüzyıl, DÜNYA ve Milliyet gazetelerinde köşe yazarlığını sürdürdü. Vefat edene kadar DÜNYA Gazetesi ve Milliyet Gazetesi'nde yazılarına devam eden Uras, evli ve bir çocuk babasıydı.

 Hakan Güldağ: Ayşe Teyze ve Ali Rıza Bey Amca öksüz kaldı Hakan Güldağ: Ayşe Teyze ve Ali Rıza Bey Amca öksüz kaldı

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap