8 °C

Güven: Maç oynarken kural değiştirmedik

YSK Başkanı Güven, "Yüksek Seçim Kurulu, sandık kurulu tarafından mühürlenmemiş, yani siyasi partili üyeler tarafından mühürlenmemiş oy pusulası ve oy zarflarının geçerli olduğuna ilişkin kararı ilk kez almamıştır." dedi.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven halk oylamasının ardından açıklamalarda bulundu.

"Oylar büyük oranda sayıldı." diyen Güven kesin sonuçların, itiraz süreleri dikkate alındığında en geç 11-12 gün sonra açıklanacağını bildirdi.

Güven, "Saat 23.00 itibarıyla açılan sandıklardaki seçmen sayısının 56 milyon 147 bin 506 olduğu, sisteme girilmeyen toplam 594 bin 76 seçmenin olduğu, 'evet' oyları toplamının 24 milyon 763 bin 516 olduğu, 'hayır' oyları toplamının da 23 milyon 511 bin 155 olduğu anlaşılmıştır. Bu sonuca göre halk oylamasında 'evet' çıkmıştır." açıklamasını yaptı.

YSK'nın "maçın ortasında kuralları değiştirdiği" eleştirilerine değinen Güven, "Maç oynarken kural değiştirmedik." diyerek, "Yüksek Seçim Kurulu, sandık kurulu tarafından mühürlenmemiş, yani siyasi partili üyeler tarafından mühürlenmemiş oy pusulası ve oy zarflarının geçerli olduğuna ilişkin kararı ilk kez almamıştır." dedi.

Güven, seçmene mühürsüz olarak verilen oy pusulalarının, geçersiz sayılmalarını gerektirecek nitelikte görülmediğini belirterek, "Bu nitelikte olan oy pusulalarının geçerli sayılmasına karar verilmiştir. Kurulumuz bu kararı oy verme işlemi sonuçları sisteme aktarılmadan ve oy birliğiyle almıştır." ifadelerini kullandı.

Seçimlerde kullanılan pusulaların filigranlı olduğunu söyleyen Güven, "Seçimlerde kullanılan oy pusulaları ve zarfları filigranlı olup kurul tarafından özel olarak üretilmektedir. Sandık kurulları, seçim başlamadan önce teslim aldığı oy pusulası ve zarflarını seçim sabahı sayıp tutanağa bağlamakta, seçim bittikten sonra sayıma geçilmeden önce oy pusulası, zarf sayısı ile oy kullanan seçmen sayısının sağlamasını yapmaktadır." diye konuştu.

Kılıçdaroğlu'dan YSK'ya tepkiKılıçdaroğlu'dan YSK'ya tepki

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız. Daha önce üye olmadıysanız lütfen üye olunuz.
Giriş Yap Üye Ol!

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.