16 °C

Haftaya bakış

Haftaya bakış

 

Yeşim SARIŞEN / YAPI KREDİ YATIRIM

 

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) 5 Haziran’da duyurduğu kararlar sonrasında, geçtiğimiz hafta FED Başkanı Yellen’ın da güvercin yönde kalmaya devam eden açıklamalarda bulundu. Bununla birlikte küresel risk barometresi olarak da izlenen S&P 500 yeni rekor seviyelere ulaştı. Yellen’ın konuşması sonrasında toparlanmaya başlayan gelişmekte olan piyasalar ise haftayı kâr satışları ile tamamladı.

Her ne kadar FED Başkanı Yellen’ın açıklamalarının şahince vurgular içermemesi piyasaları olumlu yönde etkilemiş olsa da ekonomik aktivite ve istihdamda toparlanmaya yönelik vurgularda bir kademe daha güçlü ifadelerin yer alması dikkat çekiciydi. Bu doğrultuda 9 Temmuz’da açıklanacak FED FOMC (ABD Federal Rezerv Sistemi Açık Piyasa İşlemleri Komitesi) tutanaklarının ve başta enflasyon olmak üzere makro verilerin öneminin daha da arttığını söyleyebiliriz.

Ayrıca İngiltere Merkez Bankası Başkanı Carney’in, olası bir politika faizi artırımının piyasaların beklediğinden daha erken bir tarihte olabileceğini içeren şahince açıklamaları ülkenin faizlerinde yükselişe neden oldu. Piyasalar, FED’in İngiltere Merkez Bankası örneğini takip edip etmeyeceğini ve ABD’den gelecek verileri izliyor olacak. Orta vadede abdverileri ABD ekonomisinin ivme kazanmaya devam ettiğini gösterirse faizlerdeki yükselişin devam edeceğini ve bunun bizim gibi gelişmekte olan ülke piyasalarına olumsuz yansıyabileceğini düşünüyoruz. Küresel döviz volatilitelerinin 2007 yazından beri en düşük seviyeye inmiş olması, hisse senedi ve bono volatilitelerinin de tarihsel olarak düşük seviyelere gerilemiş olması olası bir volatilite artışına karşı tedbirli olunmasını zorunlu kılıyor.

Bu hafta ABD’de revize ilk çeyrek büyüme rakamı, enflasyon sinyalleri doğrultusunda tüketim harcamaları, dayanıklı tüketim mal siparişleri ve PCE verisi ön planda olacak. Ayrıca Haziran ayı global öncü PMI endeksleri, Almanya IFO anketi, Euro Bölgesi enflasyon verisi, Japonya enflasyon verisi, BOE (İngiltere Merkez Bankası) Başkanı Carney’in 24 Haziran konuşması ve 24 Haziran Merkez Bankası PPK toplantısı takip edilecek önemli makro gelişmeler.

 

 

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.