12 °C

Haftaya bakış

Yeşim SARIŞEN - YAPI KREDİ YATIRIM

Haftaya bakış

Geçtiğimiz hafta Amerika Merkez Bankası (FED) başkanlarının kafa karıştırıcı açıklamalarının yanı sıra Çin ve gelişmekte olan ülke piyasalarına yönelik soru işaretlerinin devam etmesi ön plandaydı. FED Başkanı Yellen'ın kısmen şahince içerikli açıklamalarına rağmen 17 Eylül Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısından bu yana küresel risk barometresi olarak da izlenebilen S&P 500 Endeksi yüzde 4,5 civarı düştü.. Politik ve jeopolitik risklerle birlikte negatif ayrışan yurtiçi piyasalarda ise TL varlıklar baskı altında kalmaya devam ediyor. Bayram tatili nedeni ile kapalı olduğumuz dönemde MSCI Türkiye ETF'i yüzde 2 gerilerken, dolar 3.07 TL'nin üzerine çıkarak yeni rekor seviyeyi gördü. 5 yıllık CDS spreadi ise 2012 yılı zirvelerini test ediyor.

Kısa vadede FED faiz artırımı beklentileri ve Çin'deki yavaşlamanın derecesi global piyasaları şekillendiren ana makro risk olayları olmaya devam edecek. Sıkılaşma konusunda geri adım atan FED ile birlikte güvercin Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) açıklamalarının büyümeye yönelik endişelere destek olduğu söylenebilir.
Bu doğrultuda bu hafta Cuma günü açıklanacak ABD tarım dışı istihdam verisi global piyasaların odak noktasında olacak. Çin, global büyüme ve FED faiz artırımı beklentileri öncülüğünde global hisse senetlerinin düzeltme sürecine girmesinin ardından, Aralık ayı faiz artırımı beklentilerinin ötelendiğini gördük. FED'in fon kontratlarına göre Aralık ayı faiz artış olasılığı yüzde 64'lerden yüzde 43'lere gerilemiş durumda. FED Başkanı Yellen'ın geçen haftaki kısmen şahince içerikli açıklamaları ardından piyasalar beklentilere yakın bir istihdam verisi görmek isteyebilir.

Bu hafta makro tarafta Eylül ayı ABD tarım dışı istihdam verisi başta olmak üzere Yellen, Dudley ve Brainard gibi FED başkanlarından gelecek açıklamalar, revize İmalat Sanayi verileri (PMI), Euro Bölgesi'nde Enflasyon verisi ve güven endeksleri dikkat çekebilecek önemli makro veriler olarak sıralanabilir. Ayrıca 30 Eylül'e kadar tamamlanması gereken ABD bütçe görüşmelerini de not edelim. Yurtiçinde ise seçim öncesi anketler ve jeopolitik gelişmeler takip ediliyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.