11 °C

Havada karada internetimiz olacak!

İnternet paketlerine ve kablolara ihtiyaç duymadığınızı düşünebiliyor musunuz? 'Hayal' gibi görünen bu durum artık gerçek oluyor

Havada karada internetimiz olacak!

DERYA COŞKUN

İSTANBUL - Teknoloji dünyasının iki büyük devini karşı karşıya getiren "havadan" internet projesi, ilerleyen günlerde internetin hayatımızın her alanında yer alacağını gösteren güçlü bir delil aslında. Zira, kağıttan uçaklar yaptığımız günlerinin ardından, şimdi gökyüzünde internet balonları ve uçakları görmeye hazırlanıyoruz. Google'ın "Project Loon" adını verdiği sıcak hava balonlarıyla internet projesi kapsamında başlattığı girişim, Facebook'un Titan Aerospace isimli insansız hava araçları geliştiren firmayı satın almasıyla devam etti. Titan Aerospace'in uçakları tamamen güneş enerjisiyle çalışıyor ve yere inmeden havada 5 yıl süreyle kalabiliyor. Bugün dünya çapında 5 milyar kişi hala internete erişemiyor. Facebook'un bu uçaklarla, kuracağı ağ da işte tam bu noktada 5 milyar kişiye internet sağlayacak. 

Uyduyla aynı ama maliyeti daha az 

Titan Aerospace tarafından geliştirilen ve Solara 50 ve Solara 60 olarak adlandırılan otonom uçaklarının kanat genişliği 50 metre. 160 kg ağırlığındaki uçak yerden 20 kilometre yüksekte uçuyor. 32 kilogram ağırlık taşıyabilen uçakta bulunan güneş enerjisi panelleri ve pil yardımı ile 5 yıl boyunca yere inmeden havada kalabiliyor. Saatte 104 km hızla uçabilen uçak, çok yüksek irtifada uçtuğu için uydularla benzer görevleri çok daha az maliyetle yerine getirebiliyor. Titan, insansız hava uçaklarının özel iletişim ekipmanları ile saniyede 1 GB hızında veri aktarımı yapabildiğini iddia ediyor. Tabi bunun henüz kanıtlanmış bir teknoloji olmadığını da belirtmekte fayda var. 

Google balonları 20 kilometreye kadar sinyal gönderiyor 

Facebook'un insansız hava araçları için görüşmelerinin sürdüğü dönemde Google'ın da Titan'a aynı konu için yaklaştığı iddia edilmişti. Hatta Google'ın Facebook'un tüm teklifl erinden daha fazla teklif verdiği de bu iddialar arasında... Google ise Titan ile gerçekleştirdiği görüşmenin detayları hakkında açıklama yapmazken, arama motoru devi, internet balonlarını gökyüzüne göndermeye hazır bile! 

Google, Avustralya'nın Telstra isimli operatörüyle birlikte testlere başlıyor. Önümüzdeki günlerde Avustralya'nın Queensland bölgesine 20 tane internet balonu salınacak. Her biri yaklaşık olarak 20 kilometreye kadar sinyal gönderebilme kapasitesine sahip balonlar başarılı olursa Avustralya'nın değişik bölgelerinde de kullanılacak. 

Diğer şirketler bu teknolojiyi kullanacak mı? 

Google ve Facebook'un uzun süren internet kapışmasının ardından, sonunda taraflar farklı yollarla aynı hizmeti sağlamanın yolunu buldu. Yüksek irtifadaki insansız hava araçları ve balonlarla, internet hizmeti vermenin büyük bir potansiyeli olduğunun keşfedilmesinin ardından, Google ve Facebook bu teknoloji üzerindeki çalışmalarını son sürat devam ettiriyor. Diğer şirketlerin de bu teknolojiyi kullanıp kullanmayacağı ise şimdiden merak konusu oldu.

Balonların her birinin içinde bilgisayar yer alıyor

Project Loon adı verilen internet projesi kapsamında, geçtiğimiz günlerde, internet balonları Google tarafından test edilmeye başlandı. Google'ın dev projesin amacı; insansız sıcak hava balonlarıyla Wi-Fi bağlantısı dağıtmak... 15 metre genişliğinde ve alışveriş torbalarından sadece 3 kat daha kalın polietilenden gerçekleşen bu balonların her birinin içinde Linux tabanlı mini bir bilgisayar yer alıyor. Bu bilgisayarların üzerinde Wi-Fi bileşenleri ve antenleri, GPS, sıcaklık sensörü dahil çeşitli hareket sensörleri yer alıyor .

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.