9 °C

HDP Genel Merkezi'ne silahlı saldırı

Ankara Çankaya'da Halkların Demokratik Partisi (HDP) Genel Merkezi binasına silahlı saldırı düzenlendi.

HDP Genel Merkezi'ne silahlı saldırı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Genel Merkezi'ne silahla ateş edildi. Edinilen bilgiye göre, saat 04.00'te parti genel merkezine, bir araçtan kimliği belirsiz kişilerce silahla ateş edilmesi üzerine parti tabelası ve bayrağına kurşun isabet etti. İhbar üzerine Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Büklüm Sokak'taki genel merkez binasına gitti. 

Olay yeri inceleme ekipleri de sabah erken saatlerde kurşun izlerinin bulunduğu parti tabelasında ve bayrakta incelemede bulundu. 

Genel merkezde gece bulunan görevlilerin de ifadesine başvurulacağı öğrenildi. 

''Israrla barışı savunmaya kararlıyız''

HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, parti binasında gelerek, gazetecilere açıklamada bulundu.

''Sabah 04.00'te buradan geçen beyaz bir aracın içerisinde silah veya silahlarla ateş edildi'' diyen Önder, binadaki görevlilerin ve polislerin olaya müdahale ettiğini, ancak zanlıların araçla kaçtığını anlattı. Önder, "Şu anda polis, civardaki güvenlik kameralarından aracın plakasını ve içindekilerinin kimliğini tespit etmeye çalışıyor'' diye konuştu.

Olayın, ''HDP'nin barajı aşmamasına dönük provokasyonların bir parçası'' olduğunu iddia eden Önder, ''Bütün bunlara karşı inadına ve ısrarla barışı, demokratik siyaseti savunmaya kararlıyız. Saldırganlar ve onları örgütleyenler başta olmak üzere herkesin bilmesinde fayda var, kimse bizden bu yöntemin tuzaklarına düşecek karşılık vermemizi beklemesin. Israrla barış, demokratik siyaset demeye devam edeceğiz'' ifadelerini kullandı. 

Araçta kaç kişi olduğunu bilmediklerini söyleyen Önder, "Polis de arkalarından bir, iki el ateş etmiş" dedi.  

Bir gazetecinin ''Tehdit alıyor muydunuz'' sorusuna üzerine Önder, ''Tehdit bizim hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Bu tür dönemlerde bunlar biraz çoğalır. Bu bizim rutinimiz olmuş neredeyse'' karşılığını verdi.

Önder, ''Saat 04.00'te bu hadise oldu, olay yeri inceleme ekibi saat 10.00'da geldi. Şu ana kadar beni ya da arkadaşlarımızı Hükümetten ya da devletten arayan olmadı'' diye konuştu.  

silah-003.jpg

Kurşunlar parti tabelasına isabet etti

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.