15 °C

HDP: Kendi adayımızı göstereceğiz

HDP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, partisinin ilk grup toplantısında, "biz kendi cumhurbaşkanı adayımızı kendimiz göstereceğiz" dedi

HDP: Kendi adayımızı göstereceğiz

ANKARA - Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, HDP'nin ilk grup toplantısında konuştu.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine değinen Tuncel "Biz kendi cumhurbaşkanı adayımızı,kendimiz göstereceğiz. Cumhurbaşkanı seçimlerinde, meydanlarda halkla birlikte olacağız. Kuru kuru aday gösterip oy verin demeyeceğiz. Aynı zamanda nasıl bir Türkiye istediğimizi de anlatacağız. Bizim cumhurbaşkanı adayımız, insan haklarına ve özgürlüklerine saygılı olacak. Kadın özgürlüğünden yana savaş suçlarına karşı olacak. Kürt sorunu çözümünün yanında barıştan yana olacak" diye konuştu.

"Biz kendi cumhurbaşkanı adayımızı göstereceğiz"

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine değinen Tuncel, "Ağustos ayında sandık başına gideceğiz. Cumhurbaşkanını halk seçecek. Sözde halk seçecek. AKP'nin, CHP'nin yaklaşımı, seçilecek cumhurbaşkanının nasıl olacağını ifada eder hale geldiler. Partiler, cumhurbaşkanını seçecek. Seçilecek cumhurbaşkanı şimdiden belli ki partili cumhurbaşkanı olacak. Biz cumhurbaşkanını halkın seçmesi gerektiğini ve halka hizmet etmesi gerektiğini düşünüyoruz. CHP'ye ve AKP'ye mahkum değilsiniz. Biz kendi cumhurbaşkanı adayımızı,kendimiz göstereceğiz. Cumhurbaşkanı seçimlerinde, meydanlarda halkla birlikte olacağız. Kuru kuru Aday gösterip oy verin demeyeceğiz. Aynı zamanda nasıl bir Türkiye istediğimizi de anlatacağız. Bizim cumhurbaşkanı adayımız, insan haklarına ve özgürlüklerine saygılı olacak. Kadın özgürlüğünden yana savaş suçlarına karşı olacak. Kürt sorunu çözümünün yanında barıştan yana olacak" diye konuştu.

"Cumhurbaşkanı noter gibi"

Tuncel, "Mesele cumhurbaşkanı koltuğuna kimin oturduğu değil. O koltuğun nasıl olacağı meselesidir. O koltuğa oturan herkes, koltuğun esiri olmuş. Mevcut zihniyete göre siyaset yapıyorlar. Hiç aşana bir durum oldu. Kaç tane cumhurbaşkanı geldi geçti. Farklı bir durum oldu
mu? Şu anki cumhurbaşkanı da bütün tartışmalı yasaları onaylamıştır. Aynen birinci noter gibi, hükümet çıkarıyor, cumhurbaşkanı onaylıyor" ifadelerine yer verdi.

"AKP ben olmazsam çözüm süreci olmaz yaklaşımı içinde"

Türkiye'nin demokratikleşmesi ve Kürt sorununun çözümünün birbiriyle bağlantılı olduğunu söyleyen Tuncel, "Türkiye demokratikleşmeden Kürt sorunu çözülmez. Kürt sorunu çözülmeden Türkiye demokratikleşmez. İkisini birlikte yürütmek zorundayız" dedi.
Çözüm sürecinde diyaloğun önemli olduğunu belirten Tuncel, "Heyetimiz sayın Öcalan ile 17 defa toplantı yaptı. Bu toplantıları, kamuoyu ile paylaştı. Bu ülkenin Başbakanı, görüşmelere dair bırakalım kamuoyu ile paylaşmayı, mecliste grubu bulunan partililere, bir bildirim de dahi bulunmadı. Ne görüşüyorsunuz? Halkı, meclisi, muhalefeti buna nasıl dahil edeceksiniz yok. AKP iktidarı, ben yaptım oldu. Ben olmazsam çözüm süreci olmaz yaklaşımı içerisinde" açıklamasında bulundu.

"Gaz yeme konusunda çok deneyimliyiz"- 

1 Mayıs'ta işçilerin emekçilerin alanlarda olacaklarını söyleyen Tuncel, "İşçiler, emekçiler neredeyse de orada olacağız" dedi. 

Başbakan'ın 1 Mayıs'ın Taksim'de kutlanmasına karşı çıktığını ifade eden Tuncel, "Sana ne, biz istediğimiz yerde yaparız. 1 Mayıs'ı sen tatil etmedin. Biz sana 1 Mayıs'ı tatil ilan ettirdik. Direndik, mücadele ettik, tatil ilan ettirdik. Taksim, işçilerin hafızasıdır. O hafızayı silemezsin" diye konuştu. 

"Gelin bu inadınızdan vazgeçin" diyen Tuncel, "Biz de orada olacağız. Gaz yeme konusunda çok deneyimliyiz ama bunun Türkiye'ye faydası yok" dedi. 

Başbakan'a da Taksim'e gelme çağrısında bulunan Tuncel, "Siz de işçilerle birlikte o havaya katılın. Biz de nasıl işçi bayramı kutluyormuşunuz görelim. İşçisinden, emekçisinden korkan hükümet olabilir mi?" sözlerini kullandı. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap