8 °C

HDP'den şehit açıklaması : Kaygılıyız

Halkların Demokratik Partisi'nden (HDP) Hakkari Yüksekova'da 3 askerin şehit edilmesine ilişkin açıklama yapıldı

HDP'den şehit açıklaması : Kaygılıyız

İSTANBUL - HDP'den yapılan açıklamada, Kars'ta 3 PKK'lının öldürülmesinin ardından Hakkari'de 3 askerin şehit edilmesinden kaygı duyulduğu belirtildi.

Açıklamada ayrıca, Türkiye'nin tekrar bir çatışma ortamına doğru sürüklendiği ve yaşanan olayların ardından çözüm sürecinde acil adımların atılması gerektiği vurgulandı. HDP Genel Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada;

"23 Ekim’de Kağızman’da 3 HPG gerillasının infaz edilmesinden sonra bugün de Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde 3 asker öldürüldü. Bu gelişmeler bizim için büyük üzüntü ve kaygı konusudur. Yaşamını yitirenlere rahmet, ailelerine başsağlığı, yakınlarına sabır diliyoruz. Yaşananlardan üzgün ve kaygılıyız. Çünkü yeniden canlarımızın yitirileceği, evlere ateşin düşeceği bir döneme yaklaşıldığını hissediyoruz. Kaygılıyız. Çünkü bu gelişmelerin Ortadoğu’nun bugünkü durumunda Türkiye’yi son derece tehlikeli bir ortama sürükleyeceğini biliyoruz.

"Kalıcı barış mümkün"

Kalıcı bir barış için herkesi sürecin gerekliliklerini hızla yerine getirerek sorunların çözümüne odaklanmaya çağırıyoruz. İnanıyoruz ki, doğru ve gerekli adımlar atıldığında kalıcı barışın sağlanması çok yakın bir gelecekte mümkün olabilir. HDP olarak bu acıların tekrarlanmamasını diliyor, yaşamını yitirenlere rahmet, ailelerine başsağlığı ve yakınlarına sabır diliyoruz" denildi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.