HSYK görüşmelerinde yine kavga çıktı

TBMM Adalet Komisyonu'nda, konuşmak isteyen Eminağaoğlu'nun bir gazete manşetini göstermesi üzerine tartışma çıktı. AK Parti'li milletvekillerin Eminağaoğlu'nun üzerine yürümesine CHP'liler engel oldu

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA - TBMM Adalet Komisyonu'nda, HSYK ile ilgili teklifin bugünkü görüşmeleri kavgayla başladı. AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya başkanlığında toplanan komisyonda maddelerin görüşülmesine geçilmeden önce grup temsilcileri  söz alarak, görüşmelerle ilgili dilek ve temennilerde bulundu.    

Komisyona gelen Yargıçlar Sendikası Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, bu sırada ayağa kalkarak konuşmak istediğini ve kendisine ne zaman söz hakkı verileceğini sordu. AK Parti'li milletvekilleri Eminağaoğlu'na tepki göstererek., konuşma talebine itiraz ettiler. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, geçmişte çağrılmamış olmasına rağmen konuyla ilgili  kurum ve kuruluş temsilcilerine söz verildiğini söyledi.

Bunun üzerine AK Parti milletvekilleri, "ne sendikası..." diyerek bağırdı. AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, kuruluş dilekçesi verilmesine rağmen kabul edilmediğini söyledi.

Tartışma sürerken bazı AK Parti milletvekilleri, Eminağaoğlu'na "çık dışarı, konuşamazsın, otur yerine..." diye bağırdı. Bu sırada  Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın önünde çıkan kavgada, bazı AK Parti ve CHP milletvekilleri birbirinin üzerine yürüdü. AK Parti'li bazı milletvekiller, Eminağaoğlu'na, "28 Şubat'ın katilisin, 28 Şubat'ın köpeğisin, provokatör.." diye bağırdı.  

Eminağaoğlu'nun, "yok saydıkları sendika ile Avrupa'da hava atmışlar" başlığının manşetten yer aldığı gazeteyi havaya kaldırarak göstermesi üzerine AK Parti'li milletvekilleri Eminağaoğlu'nun üzerine yürüdü, CHP'liler ise Eminağaoğlu'nun etrafını sararak fiziki müdahaleye uğramasını önledi.

Bu arada Altay, Eminağaoğlu'nun elinden gazeteyi alarak, "Buna gerek yok" dedi.  

Tartışmaların sürmesi üzerine, Eminağaoğlu CHP'li milletvekillerinin eşliğinde salondan çıktı. Eminağaoğlu, CHP'li milletvekillerinin kendisini koruması üzerine koridorda, "Bu Mecliste bir saldırıya uğrayacaksam uğrarım. Buradan geçerim. Türk demokrasisinin göstergesi, bir şey demiyorum. Ben inzibatla dahi çıkarılamayacak sıfatta bir kişiyim. Demokrasiye saygımdan çıkıyorum" dedi.

Koridorda bir AK Parti milletvekilinin "Açıklama yapmak yok. Atın dışarıya" diye bağırdı.  

Tartışmalar üzerine toplantıya ara verildi.

Bu konularda ilginizi çekebilir