26 °C

HSYK üyeleri belirleniyor

HSYK, Yargıtay kontenjanından 3 asıl, 3 yedek üyenin belirlenmesi için toplandı.

HSYK üyeleri belirleniyor

ANKARA - Yargıtay Genel Kurulu, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) Yargıtay kontenjanından 3 asıl, 3 yedek üyenin belirlenmesi için toplandı.

HSYK üyeliği için Yargıtay'da yapılacak seçimde, Yargıtay 11. Ceza Dairesi Üyesi Halit Baysoy, Yargıtay 12. Hukuk Dairesi Üyesi Zeynep Nilgün Hacımahmutoğlu, Yargıtay 3. Ceza Dairesi Üyesi Ahmet Karayiğit, Yargıtay 15. Hukuk Dairesi Üyesi Aysel Özgür, Yargıtay 6. Ceza Dairesi Üyesi Erkan Öztürk, Yargıtay 9. Hukuk Dairesi Üyesi Ömer Hicri Tuna, Yargıtay 13. Hukuk Dairesi Üyesi Rahmi Ünal ve Yargıtay 7. Hukuk Dairesi Üyesi Ulvi Yüksel yarışacak.

Seçimde, HSYK'nın Yargıtay kontenjanından üç asıl ve üç yedek üyesi belirlenecek. En yüksek oyu alan 6 kişi HSYK'nın asıl ve yedek üyeliklerine seçilecek. Seçilen 3. asıl üye halen HSYK üyesi olan Ali Suat Ertosun'un seçildiği tarihten itibaren başlayan dört yıllık görev süresi dolduktan sonra kalan HSYK üyeliği süresini tamamlayacak. Bu arada, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Yargıtay'a gelişinde adli ve idari yargıdan HSYK'ya yapılan seçimleri değerlendirmesinin istenmesi üzerine, "Hayırlı olsun, birşey söylemeyeceğim"  dedi. Gerçeker, yargı bağımsızlığına ilişkin düşüncelerinin sorulmasına üzerine de "Daha önce ne söylediysem o" diye konuştu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap