12 °C

'Hükümetimize karşı sistematik engelleme var'

AB Bakanı Çelik, "Türk Bakanlarının Almanya'daki konuşmasının engellenmesi asla kabul edilemez. Hükümetimize karşı sistematik bir engelleme olduğunu düşünüyoruz." dedi.

'Hükümetimize karşı sistematik engelleme var'

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Almanya'nın Avrupa'dan sorumlu Federal Devlet Bakanı Michael Roth ile yaptığı telefon görüşmesinde, "Türk bakanların Almanya'daki konuşmasının engellenmesi asla kabul edilemez. Hükümetimize karşı sistematik bir engelleme olduğunu düşünüyoruz. Bu durumun düzeltilmesini istiyoruz. Herhangi bir Alman siyasetçi Türkiye'ye gelip Alman vatandaşlarına konuşmak isterse biz bu buluşmanın güvenliğini sağlayacak güçte bir ülkeyiz." ifadelerini kullandı.

Bakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, karşı tarafın talebi üzerine yapılan telefon görüşmesinde Bakan Çelik, AB süreci ve terörle mücadele ile Türk bakanların Almanya'da vatandaşlarla buluşmasının engellenmesi konularını mevkidaşına aktardı. Roth ise basın hürriyeti konusundaki görüşlerini paylaştı.

Görüşmede Bakan Çelik'in Roth'a, "Türk bakanların Almanya'daki konuşmasının engellenmesi asla kabul edilemez. Önümüze sürekli olarak yerel otorite ve güvenlik sorunları getiriliyor. Türk-Alman ilişkileri yerel otoritelerin değil, Alman Devletinin sorumluluğundadır. Daha önce defalarca miting yaptık. Nasıl yapıldığını biliyoruz." dediği öğrenildi.

Roth'a, daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da Avrupa'daki vatandaşlara telekonferansla seslenmesinin engellendiğini hatırlatan Çelik, PKK elebaşlarından Cemil Bayık'ın telekonferansla toplantıya katılmasının mümkün olduğunu anımsattı. Çelik, "Hükümetimize karşı bunun sistematik bir engelleme olduğunu düşünüyoruz. Bu durumun düzeltilmesini istiyoruz. Herhangi bir Alman siyasetçi Türkiye'ye gelip Alman vatandaşlarına konuşmak isterse biz bu buluşmanın güvenliğini sağlayacak güçte bir ülkeyiz." dedi.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.