9 °C

İç Güvenlik Paketi'nde flaş gelişme

TBMM Genel Kurulu’nda İç Güvenlik Paketi’nin görüşülmeyen 63 maddesi, İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk'ün gece yarısı önergesiyle geri çekildi.

İç Güvenlik Paketi'nde flaş gelişme

Meclis'te büyük tartışmalara yol açan İç Güvenlik Paketi'nin 68'nci maddesinden sonrası Komisyon'a geri çekildi. 

İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk, 132 maddelik paketin 68. ile 130. maddelerini kapsayan 63 maddenin İçişleri Komisyonu'na geri verilmesi için Genel Kurul'a önerge verdi. 
TBMM Başkanvekili Meral Akşener, söz konusu maddelerin önergeleriyle birlikte komisyona geri verildiğini açıkladı. Akşener, Meclis İçtüzüğü'ne göre tezkere hakkında oylamaya gerek olmadığını söyledi. 

Hükümetin bu adımıyla, bugüne kadar geçen 67 madde ise yasalaşmış olacak. Genel Kurul'daki görüşmelerde muhalefet partileri paketin tamamının geri çekilmesini ve tekriri müzakere istedi. 
Paketin en kritik ve tartışmalı maddeleri geçmiş durumda. Bunlardan bazıları şöyle:

-Vali, lüzum görmesi halinde, kolluk amir ve memurlarına suç faillerinin bulunması için emir verebilecek. Kolluk amirinin emriyle kişinin üstü, eşyası, aracı aranabilecek.

-Toplantı veya gösteri yürüyüşlerinde, “havai fişek, molotof, demir bilye ve sapan” taşıyanlara 2,5 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası verilebilecek.

-Polis; okul, kamu binası, ibadethane gibi yerlere molotof, patlayıcı, yanıcı, yakıcı, boğucu ve benzeri silahla saldıranlara karşı silah kullanabilecek.

-Yürüyüşlerde yüzünü kapatanlara 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilecek.

-Jandarma ve Sahil Güvenlik’in Genelkurmay ile bağı kesilecek, İçişleri Bakanı’na bağlanacak.

-Askeri olmayan görevi nedeniyle suç işleyen jandarmayı, İçişleri Bakanı veya vali görevden uzaklaştırabilecek.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.