IEA de petrol talebi tahmini azalttı

Uluslararası Enerji Ajansı bu yıl için küresel petrol talebi tahminini hafifçe düşürdü, 2012 yılı için ise artırdı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

PARİS - Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), ekonomideki yavaşlamanın çift dipli resesyon korkularını artırması nedeniyle bu yıl için küresel petrol talebi tahminini azalttı.

Paris merkezli IEA'nın aylık raporuna göre, küresel petrol talebi bu yıl günlük 1,2 milyon varil artarak günlük 89,5 milyon varil olacak. IEA böylece küresel petrol talebi tahmini daha önceki tahmine göre günlük 60 bin varil azalttı.

Gelecek yıl için ise küresel petrol talebi tahminini artıran IEA, 2012 yılında küresel petrol talebinin günlük 1,6 milyon varil artışla günlük 91,1 milyon varile ulaşacağını öngörüyor.

IEA daha önce gelecek yıl küresel petrol talebinin günlük 1,5 milyon varil artacağını tahmin ediyordu.

IEA'nın raporunda, "Avrupa ve ABD'deki borç seviyeleri ile Çin ve Hindistan'da ekonomideki büyümenin yavaşlama işaretleri vermesinin piyasaları paniklettiği ve çift dipli resesyon endişelerini artırdığı" ifade edildi.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) dün, küresel ekonomik toparlanmanın hız kaybetmesi nedeniyle küresel petrol talebi tahminini hafifçe düşürmüştü.

OPEC'in aylık raporunda, küresel petrol talebinin bu yıl, geçen yıla göre, günlük 1,2 milyon varil artarak günlük 88,14 milyon varil olacağı belirtilmişti. OPEC'in geçen ay 2011 yılı için küresel petrol talebi tahmini günlük 88,18 milyon varil olmuştu.

Gelecek yıl için ise küresel petrol talebinin bu yıla göre günlük 1,3 milyon varil artarak günlük 89,44 milyon varil olacağını tahmin eden OPEC, geçen ay 2012 yılı için küresel petrol talebini 89,50 milyon varil olarak öngörmüştü.

 

Bu konularda ilginizi çekebilir