6 °C

İhale dosyaları inceleniyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne yapılan baskının ardından ele geçirilen 100'ün üzerindeki ihale dosyası inceleniyor.

İhale dosyaları inceleniyor

İZMİR - İzmir'de özel yetkili cumhuriyet savcılarının talimatıyla mali büro ekiplerince önceki gün İzmir Büyükşehir Belediyesinde başlatılan operasyonda el konulan 100'ün üzerindeki ihale dosyasının polisler tarafından en ince ayrıntısına kadar incelendiği bildirildi.

Alınan bilgiye göre, İzmir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi Mali Büro Amirliği ekiplerinin operasyonunda gözaltına alınan, aralarında üst düzey belediye bürokratlarının da yer aldığı 34 kişinin sorgusu sürüyor.

Sorgulanan kişilerin İzmir Büyükşehir Belediyesinin ihalelerinde herhangi bir usulsüzlük yapılmadığını, haksız kazanç elde edilmediğini ve devletin zarara uğratılmadığını ileri sürdüğü öğrenildi.

Mali Büro Amirliği ekiplerinin, operasyon sırasında belediyedeki 100'ün üzerinde ihale dosyasına el koyduğu, bu dosyaların en ince ayrıntısına kadar incelendiği belirtildi.

Özel yetkili cumhuriyet savcılarının talimatıyla çalışmasını sürdüren mali polislerin ihale dosyalarındaki tüm detayları inceleyip bulunan usulsüzlükleri tutanaklara geçirdiği bildirildi.

Bu arada, operasyon öncesinde İzmir Büyükşehir Belediyesinin bazı birimlerine gizli kameralar yerleştirildiği, bu kameraların kayıtlarının incelemeye alındığı ileri sürüldü.

Gözaltındaki 34 kişinin ifade verme işlemlerinin tamamlanması halinde yarın adliyeye sevk edileceği öğrenildi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu tarafından yetkileri elinden alınan eski genel sekreter E.H'nin de aralarında bulunduğu 34 kişinin gözaltına alındığı, 10 kişinin ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakıldığı, 2 kişinin arandığı operasyonda, polis ekipleri, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karabağlar ve Kuşadası belediyelerinde çok sayıda belgeye el koymuş, bilgisayar kayıtlarının kopyalarını almıştı.

STK'lar Kocaoğlu'nu ziyaret etti

İzmir'deki çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinden oluşan İzmir Başkanlar Kurulu'nun üyeleri, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu ziyaret etti.

Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı (EGEV) Başkanı Yılmaz Temizocak, ziyaretin ardından heyet adına yaptığı açıklamada, Başkanlar Kurulu olarak Kocaoğlu'na "sonsuz destek" verdiklerini ve güven duyduklarını belirtti.

Temizocak, "Sayın başkanı ziyaret ettik, fevkalade mütehassis olduk. Gördük ki sayın başkanın morali fevkalade yerinde. Bizler de bütün kurumların başkanları olarak sonsuz destek veriyoruz. Yapılanın hatalı olduğuna inanıyoruz. En kısa zamanda gözaltındaki arkadaşların da serbest bırakılacağına inancımız tamdır. Sayın başkanımızı hem dirayeti hem uygulamaları hem de sükuneti nedeniyle gönülden kutluyoruz" dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da sıkıntılı günlerinde kendisini yalnız bırakmadıkları için Başkanlar Kurulu üyelerine teşekkür ederek, "Tüm arkadaşlara hem kendi adlarına hem de kurumları adına saygılar sunuyor, çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.