11 °C

İki ürünün ithalatı için soruşturma

'Sentetik filament ipliklerinden dokunmuş mensucat' ve 'sentetik veya suni devamsız liflerden dokunmuş mensucat' ithaline ilişkin soruşturma başlatıldı

İki ürünün ithalatı için soruşturma

ANKARA  - 'Sentetik filament ipliklerinden dokunmuş mensucat' ve 'sentetik veya suni devamsız liflerden dokunmuş mensucat' ithaline ilişkin damping önlemlerinin etkisiz kılınmasına yönelik soruşturma başlatıldı.   

Ekonomi Bakanlığı tarafından hazırlanan İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine İlişkin Tebliğe göre, Kore Cumhuriyeti (Güney Kore), Çin Halk Cumhuriyeti, Tayland, Malezya ve Çin Tayvan'ı menşeli "sentetik filament ipliklerinden dokunmuş mensucat"ın ithaline ilişkin ülke ve firma bazında değişen oranlardaki damping önlemi uygulamaya konuldu. Çeşitli sektör temsilcileri, söz konusu ürünlerin Bulgaristan üzerinden ihraç edilmesi suretiyle önlemin etkisiz kılındığı iddiası ile başvuruda bulundu.

Yapılan değerlendirmelerde, soruşturma konusu ürünün genel ithalatının son dönem itibarıyla dalgalı bir seyir izlediği, Bulgaristan menşeli ürünün ithalatında ise artış belirlendi. İncelemeler neticesinde bu ülkeden ihracat gerçekleştiren firmaların mevcut dampinge karşı önlemleri etkisiz kıldığı yönünde önemli bulgulara ulaşıldı.

Bilgi, belge ve deliller ışığında Bulgaristan menşeli/çıkışlı söz konusu ürün için İthalatta Haksız Rekabeti Değerlendirme Kurulunca, önlemlerin etkisiz kılınmasına karşı soruşturma açılmasına karar verildi.

Benzer bir talep de "sentetik veya suni devamsız liflerden dokunmuş mensucat" ithaline yönelik geldi. Sektör temsilcileri, bu eşyanın ithalatında uygulanan önlemlerin, önleme tabi ürünlerin Bulgaristan ve Polonya üzerinden ihraç edilerek etkisiz kılındığı iddiası ile Bakanlığa başvuruda bulundu. İncelemeler neticesinde bu ülkelerden ihracat gerçekleştiren firmaların mevcut dampinge karşı önlemi etkisiz kıldığı yönünde önemli bulgular tespit edildi.

İthalatta Haksız Rekabeti Değerlendirme Kurulu, bu doğrultuda önlemlerin etkisiz kılınmasına karşı soruşturma açılmasına karar verildi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.