10 °C

'İktidarın başka alternatifi yok'

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, "İktidarın cinsel istismarı da içeren CMK'yı geri çekmekten başka alternatifi yok, aksi takdirde AYM'ye gideceğiz" dedi.

'İktidarın başka alternatifi yok'

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, cinsel istismar düzenlemesine gelen tepkilerin ardından bu düzenlemeyi de içeren ve 45 maddesi kabul edilmiş olan Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) tasarısını tümüyle geri çekmekten başka çaresi olmadığını, aksi takdirde yasanın geçmesi durumunda Anayasa Mahkemesi'ne gideceklerini belirtti.

Geçen hafta Meclis Genel Kurulu'nda ele alınan CMK tasarısına son anda bir önerge ile "cinsel istismar suçunda mağdur ile failin evlenmesi halinde fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılması veya cezanın ertelenmesi" düzenlemesi eklenmişti. Muhalefet partileri söz konusu maddenin geri çekilmesini talep etmişler, bu düzenleme toplumun çeşitli kesimlerinde de sert tepkilere yol açmıştı.

Tepkilerin sonrasında Başbakanlık kaynakları, Başbakan Yıldırım'ın AKP Grubu'na tartışmalı madde üzerinde muhalefet partileriyle görüşme talimatı verdiğini duyurmuştu. CHP'li Gök, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında geçen hafta Perşembe gecesi bu düzenlemeyle ilgili kabul edilen maddenin aslında bir "af" niteliğinde olduğunu söyleyerek, bu tür düzenlemelerin üye tam sayısının beşte üçüne tekabül eden 330 oy gerektirdiğini kaydetti. Gök, o gece kabul edilen düzenlemenin 330 oyla geçmediğini de hatırlatarak, bu nedenle bu düzenlemenin İç Tüzük'e göre geçmiş sayılamayacağını bildirdi. Gök, daha sonra şunları kaydetti:

"İktidar bir tercih yapmak zorunda. Değiştiriyoruz diye bir müzakere olmaz. Biz CHP olarak böyle bir şeyin içinde olmayız. İktidarın bu yasanın tümüne geri çekmekten başka bir alternatifi
yoktur." Yasanın yarınki oylamada geçirilmesi durumunda AYM'ye gideceklerini de belirten Gök, tasarının geri çekilmesi durumunda toplumun bütün kesimleri ile birlikte tartışmaya açılması gerektiğini bildirdi.

Kaynak: Reuters

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.