İlk seferini yaptı

Ankara - İstanbul arası mesafeyi 3.5 saate indiren Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattı, İstanbul'dan ilk seferini yaptı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İSTANBUL  - Ankara-İstanbul arası yolculuk süresini 3.5 saate indiren Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattı, İstanbul'dan ilk seferini gerçekleştirdi. Gelecek hafta pazar gününe kadar ücretsiz hizmet verecek olan YHT'ye bayram tatiline çıkan vatandaş yoğun ilgi gösterdi. 

Açılışı cuma günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan yüksek hızlı tren, İstanbul'dan ilk seferini bu sabah 6.15'te Pendik Garı'ndan yaptı.

Başbakan Erdoğan'ın açılış töreninde, 27 temmuzdan sonraki pazar gününe kadar ücretsiz hizmet vereceğini açıkladığı YHT, vatandaştan yoğun ilgi gördü. Vatandaşların Pendik Garı'nda kuyruklar oluşturarak kendilerine ve yakınlarına gidiş-dönüş bileti aldığı gözlendi.

Toplamda 35 tünel, 26 viyadük, 52 köprü, 158 altgeçit, 83 üstgeçit, 669 menfez, bin 23 sanat yapısı ile yaklaşık 8.6 milyar liraya mal olan proje vatandaşı sevindirdi. 

YHT'nin ilk yolcularıdan Gülsüm Demirtaş, kendisine ve ailesinden 5 kişiye bilet aldığını belirterek, "Buradan Ankara Polatlı'ya gideceğiz. Bayram ziyaretine, annemizin babamızın mezarını ziyaret edeceğiz. Emeği geçenlerden Allah razı olsun, güzel bir hizmet" diye konuştu.

Güzergahında sırasıyla, Pendik, Gebze, İzmit, Arifiye, Bozüyük, Eskişehir,  Polatlı, Sincan, Ankara durakları yer alan YHT, saatte 250 kilometre hıza ulaşabiliyor.

Pendik Garı'ndan hareket eden 2. trende "Business class" vagonunda yolculuk etmeye hazırlanan Şükran Kınık, bu hizmetin vatandaşlar için büyük kolaylık sağladığını belirterek, "Daha önce uçakta da yolculuk etmiştim ama hiç business sınıfında yolculuk şansım olmamıştı. Böylesine güzel bir yolculuk imkanını sunanlara teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

Yolcu Murat Narkuz ise 3.5 saatte İstanbul'dan Ankara'ya gitme imkanını büyük bir hizmet olarak niteleyerek projede emeği bulunanlara teşekkür etti. Aydın Tepetaş da ücretsiz biletlerin sadece Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) satış noktalarından alınabildiğini hatırlatarak, gidiş-dönüş bileti bulabilmekten memnun olduğunu söyledi. Emine Turan da 533 kilometrelik güzergahın 3.5 saatte tamamlanmasının vatandaş için önemli bir kolaylık olduğuna dikkati çekerek, "Vatandaş olarak yeni projelerden çok memnunuz başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ediyoruz. Bu hizmetler için Allah ondan razı olsun" diye dua etti.

YHT Ankara-İstanbul hattı için bilet fiyatları 70 lira olarak belirlenirken, 7 yaş altı ücretsiz, 7-12 yaş çocuklar için 35 lira, 65 yaş üstü için 35 lira, öğrenciler için ise 55 lira olacak.

 "Hattın her iki tarafı da çitlerle çevrili"

Pendik'ten hareket eden 2. trenin makinisti Özdemir Sırmagül, 409 yolcu kapasiteli trenlerin, yoğun ilgi nedeniyle dolduğunu belirterek ilk hafta 6 trenin gidiş 6 trenin de dönüş yönünde çalışacağını söyledi.

Sefer sayılarının ilerleyen günlerde artacağını da belirten Sırmagül, hattın güvenliğine ilişkin sorularını da yanıtladı.

Trenin süratinin 250 kilometreye kadar çıkabildiğini anlatan Sırmagül, şu bilgileri verdi:

"Hattın her iki tarafı da çitlerle çevrili olduğu için herhangi bir canlı varlığın girmesi söz konusu değil. Zaten yol boyunca kameralarımız da var. Her 1 kilometrede, 500 metrede, hattın kritik bölgelerinde kameralar var. Mesela geçitlerin altında, geçitlerin kenarında, tünellerin baş taraflarında kameralar var. 

Sistemimiz Avrupa Demiryolu Trafik Yönetim Sistemi'ne (ERTMS) uygun. Bu sistem 32 kilometre içinde olan gelişmeleri bize ekrandan bildirmekte. Eğer herhangi bir tehlike varsa otomatik sensör yardımıyla ve uydu sistemiyle bize bildirmekte. Tren tünele yaklaştığı zaman eğer tünelde herhangi bir canlı varlık varsa sensörler onu algılar o canlı varlık tünelden çıkmadığı sürece tren hangi süratta olursa olsun tünele girmiyor, tünelin önünde duruyor." 

Ankara'dan gelen ilk tren

Bu arada Ankara yönünden saat 6'da hareket eden tren ise 25 dakikalık rötarla saat 10.05'te Pendik Garı'na ulaştı. Yolculardan Emrah Elmas yolculuğun keyifli ve konforlu geçtiğini söyledi. Elmas, "Kitap okuyarak, müzik dinleyerek 3,5 saat gibi kısa bir sürede Ankara'dan İstanbul'a gelebiliyorsunuz. Çok güzel bir hizmet, inşallah bu hattın Medine'yle de bağlandığını bir gün görürüz" dedi.

Etiketler