10 °C

İngiltere'nin en önemli çevre ödülü Türk bilim adamının

İngiltere'nin en önemli çevre ödülü Türk bilim adamının

LONDRA - Türk bilim adamı ve Utah Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu, İngiltere'nin en prestijli çevre ödülü "Whitley Vakfı 20. Yıl Dönümü Altın Ödülünün" sahibi oldu.

Londra'daki Kraliyet Coğrafi Topluluğu'nun tarihi binasında düzenlenen törende Şekercioğlu, ödülünü, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in kızı Prenses Anne'in elinden aldı.
Whitley Vakfı'nın son 20 yılda desteklediği 167 doğa korumacısı arasından seçilerek 20. yıl özel ödülüne layık görülen Şekercioğlu, AA'ya yaptığı açıklamada, "Türkiye'yi iki kez Whitley Altın Ödülü alan tek ülke yapmaktan gurur duyduğunu" söyledi.
Şekercioğlu, başkanı olduğu KuzeyDoğa Derneği'yle Türkiye'nin yaban hayatının ve doğasının araştırılması ve korunması için elinden geleni yaptığı ifade etti.

-Prenses Anne'e kuru kayısı ve dut pekmezi-

Türkiye'nin ilk yaban hayatı koridorunu yarattığı için bu yılki Whitley Vakfı Altın Ödülüne layık görülen Şekercioğlu, 2008 yılında da aynı ödülü Kars-Kuyucuk Gölünün korunmasıyla ilgili yaptığı çalışmalardan dolayı almıştı.
Türkiye'nin ilk yaban hayatı koridoru, 162 km uzunluğa ve 28 bin 543 hektarlık büyüklüğüyle, Kars, Erzurum, Ardahan ve Artvin'i kapsayacak. Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından 2 bin 500 hektara dikilecek 4 buçuk milyon ağaç ile 51 bin hektarlık orman alanı birbirine bağlanacak ve bu alan korunacak.
Bu arada Şekercioğlu törende Prenses Anne'e teşekkür için Iğdır Aras Nehri Kuş Cenneti Yukarı Cıyrıklı köyünden gelen kuru kayısı ve dut pekmezini hediye etti ayrıca, 2013 yılı Kars'ın Yaban Hayatı takvimini takdim etti.
Prenses Anne'i Türkiye'ye davet eden Doç. Dr. Şekercioğlu, Whitley Altın Çevre Ödülünü iki kez alan ilk kişi oldu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap