20 °C

İnşaat sektörü yeni yılda yüzde 10 büyüme bekliyor

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Eren "Sektör, krizin etkilerinden kurtuldu ve toparlanmaya başladı" dedi.

İnşaat sektörü yeni yılda yüzde 10 büyüme bekliyor

ANKARA - Sekiz çeyrek üst üste küçülmenin ardından 2010'da büyümeye geçen inşaat sektörünün, 2011'de yüzde 10 büyüme yakalayacağı öngörülüyor.

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, sektörün yılın ilk 9 ayında yüzde 18'in üzerinde büyüme sağladığına işaret ederek, rakamın yüksekliğinde baz etkisinin kendini gösterdiğini, 2008 seviyelerine yeni gelindiğini söyledi. Eren, "Ancak şunu gösteriyor ki çok önemli; biz bunu krizin etkileriyle yavaşlayan gayrimenkul sektörü ve inşaat sektörü, krizin etkilerinden kurtuldu, toparlanmaya başladı olarak algılıyoruz. Daha düzenli büyümeye geçeceğinin sinyali sayıyoruz" dedi. Bu yıl sağlanan yüksek büyüme nedeniyle gelecek yıl oransal olarak rakamların daha düşük kalacağını dile getiren Eren, "Ben 2011 için yüzde 10'larda bir gidişi öngörüyorum, biraz ümitle" diye konuştu.

2011 hedef pazarlarına yönelik soru üzerine Eren, temel amaçlarının Türkiye'nin hakim pazarlarındaki payı ellerinde tutup, bunu mümkün olduğunca büyütebilmek olduğunu söyledi.

Eren, Türkiye'nin hakim olduğu pazarların büyük ölçüde komşu ülkelerden oluştuğunu kaydederek, bunların kuzeyde Rusya, doğuda Azerbaycan, Gürcistan ve Orta Asya ülkeleri, güneyde Ortadoğu, Kuzey Afrika ve biraz da Balkan ülkelerinden meydana geldiğini söyledi. 

Söz konusu yapıda Türkiye'nin komşu ülke stratejisinin belirleyici olduğunu, oluşturacak yeni pazarların da yine dış siyasetteki açılıma paralel şekilleneceğini belirten Eren, Orta ve Batı Afrika pazarlarına girme mücadelesi vereceklerini belirtti.

"20 milyar doları aşarız"

Eren, yurtdışı iş hacmi için 2010 öngörüsünün 20 milyar dolar civarında olduğu anımsatılarak, gerçekleşme tahmini ve 2011 hedefinin sorulması üzerine, bu yıl için rakamın krizin etkisiyle 20 milyar doların altında kalacağını söyledi. Eren, "Ama ben 2011'de artık 20 milyar doların üstü, 2012'de 30 milyar dolara doğru bir gidişi yakalaması lazım meslektaşlarımızın diye düşünüyorum" dedi.

Hem Türkiye hem de uluslararası pazar için olumlu bir tablo çizen Eren, "Hem Türkiye'de hem dışarıda büyüme başladı görüntüsü var. Bu büyümede pazar paylarını artırmamız için yeterli deneyimimiz var, ülkelerde yeterli güven kazanmış durumdayız, onun için inşallah daha iyi olacak diye bekliyorum" dedi.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap