21 °C

IPU, tutuklu vekiller için heyet gönderecek

HDP Bingöl Milletvekili Hişyar Özsoy, Uluslararası Parlamenter Birliği'nin (IPU) cezaevinde tutuklu bulunan HDP'li milletvekillerini ziyaret etmek için heyet göndereceğini açıkladı.

IPU, tutuklu vekiller için heyet gönderecek

HDP Bingöl Milletvekili Hişyar Özsoy, parlametonda düzenlediği basın toplatısında cezaevinde bulunan HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demiştaş ile Figen Yüksekdağ ve HDP'li milletvekillerine tecrit politikaları uygulandığını savundu.

Avrupa Sosyal Demokrat Partisi Başkanı ve Alman Sol Parti Başkanı ile Avrupa'dan çok sayıda heyetin HDP'li vekilleri ziyaret etmek için Adalet Bakanlığına başvurduğunu ancak olumlu yada olumsuz herhangi bir cevap alamadıklarını kaydeden Özsoy "Bu çirkin ve keyfi bir durum. Adalet Bakanlığını adil olmaya davet ediyoruz. Bir nevi Birleşmiş Milletler'in parlamentosu olan Uluslararası Parlamenter Birliği (IPU) Türkiye'de vekillerimizin durumunu öğrenmek için cezaevlerinde özel bir delegasyon gönderme kararı aldı. Bu delegasyonla cezaevleri üzerinde uygulanan bu tecrit politikası kırılmış, Türkiye'de bu ayıptan kurtulmuş olur" diye konuştu.

Kaynak: DHA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap